Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayının son oturumunda önemli bir karara imza attı.

Adana’da sürücüler tarafından harekete maruz kalma gibi konularla ilgili komisyondan vatandaşları sevindiren karar çıktı. Ücretsiz kişileştirilmiş seyahat kartı kullanan 65 yaş üstü, engelli, gazi, şehit yakını ve basın mensuplarına hakaret eden ve araca bindirmeyen halk otobüslerine verilen para kesilecek. Adana’da şehir içi toplu taşıma aracı olarak kullanılan özel halk otobüslerine ücretsiz binişler için her ay ödenen bin 200 TL ücret 2 bin 250 TL’ye çıkartıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayının son oturumunda önemli bir karara imza attı. Adana’da ücretsiz kişileştirilmiş seyahat kartı kullanan 65 yaş üstü, engelli, gazi, şehit yakını ve basın mensuplarına hakaret eden ve araca bindirmeyen halk otobüslerine verilen para kesilecek.

Adana’da şehir içi toplu taşıma aracı olarak kullanılan özel halk otobüslerine ücretsiz binişler için ödenen ücret iki katın çıkartıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden çıkan kararla birlikte ücretsiz kişileştirilmiş seyahat kartı kullananlara hakaret eden ve araca bindirmeyen otobüslerin alacakları ücretler kesilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayının son oturumunda önemli bir karara imza attı. Kentte sıklıkla gündeme gelen özel halk otobüsü sürücülerinin, ücretsiz kişileştirilmiş seyahat kartı kullanan 65 yaş üstü, engelli, gazi, şehit yakını ve basın mensuplarını araçlarını bindirmemesi, bu kişilere hakaret ederek araçtan zorla indirmesi gibi konulara yönelik kararlar alındı. Meclisten komisyona sevk edilen madde Mayıs ayının son oturumunda tekrar komisyon kararı olarak gündeme alındı.

Komisyonca yapılan değerlendirmede ücretsiz kişiselleştirilmiş kart kullanan vatandaşları taşıyan otobüslere yapılan ödemeler 2 katına çıkartıldı.

Turunç fideleri toprakla buluştu Turunç fideleri toprakla buluştu

Daha önce 1200 TL civarında otobüs başına ödenen rakamlar 2 bin 250 TL’ye yükseltildi. Bununla birlikte otobüsçülerin ücretsiz kişileştirilmiş seyahat kartı kullanan 65 yaş üstü, engelli, gazi, şehit yakını ve basın mensuplarına yönelik otobüse bindirilmeme, sürücüler tarafından harekete maruz kalma gibi konularla ilgilide komisyondan vatandaşları sevindiren karar çıktı. Çıkan kararda kural ihlali yaparak ücretsiz seyahat hakkı bulunan yolcuları taşımadığı veya kötü muamelede bulunulmasının tespit edilmesi halinde ise kural ihlali yapılan ay içerisinde ödeme yapılmaması yer aldı.

419 adet halk otobüsüne ödenecek ve uygulanacak komisyon teklif kararında şu ifadeler yer aldı;

“Gündem maddelerinin arasında yer alan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz yolcu taşımacılığı için halk otobüsü başına verilecek tutarın aylık 2 bin 250 TL olarak, ilaveten elektronik kart okuma sistemine yolcu başına 1 TL verilmesine ve ay içerisinde en az 16 gün çalışan halk otobüslerine ödeme yapılması ve kural ihlali yaparak ücretsiz seyahat hakkı bulunan yolcuları taşımadığı veya kötü muamelede bulunulmasının tespit edilmesi halinde ise kural ihlali yapılan ay içerisinde ödeme yapılmaması” maddesi meclise sunuldu. Yapılan oylamada madde oy birliğiyle kabul edildi.