NİLGÜN TAZE

ADANA (İLKHABER) - Geçen yıl 300 bin dekar alanda ekimi yapılan ve 140 bin ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşen Adana'daki pamuk üreticileri, bu yıl alım fiyatının 30, primin ise 3 TL olmasını beklediklerini söyledi.

Halk arasında "beyaz altın" olarak anılan pamuk, Adana çiftçisinin en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturuyor. Türkiye’nin pamuk üretiminde yüzde 8’lik bir paya sahip olan Adana’da pamuk ekim alanları ciddi oranda azalırken 2022-2023 sezonunda 300 bin dekar pamuk ekili alanda 140 bin ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşti. Üretici temsilcileri ise 2023-2024 sezonunda ekim alanlarında yaklaşık yüzde 25 oranında daralma, üretimde ise yüzde 30 civarında azalmanın öngörüldüğünü açıkladı.

"PAMUK EKİM ALANLARI DARALIYOR"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova'nın simgesi beyaz altın olarak bilinen pamukta çiftçinin kapkara bir tabloyla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. 

Ayhan Barut-4

Hasat sürerken çiftçinin maliyetin çok altında seyreden fiyatlardan ve yetersiz destekleme priminden rahatsız olduğuna dikkat çeken Barut, "İşin aslı pamuk berekettir ve umuttur. Pamuk beyaz altındır ve 30'dan fazla işkolunun ana ham maddesidir. Ancak çiftçiye ve üretime destek verilmediği için pamuk ekim alanları sürekli azalıyor. Çünkü ürettiğinden kazanamayıp zarar eden çiftçi artık ekim yapmıyor. Ülkemizde 1998-1999 yıllarında 757 bin hektar pamuk ekim alanına sahiptik şimdi ise 360-400 bin hektara kadar geriledi. Çiftçi ürününü maliyetin altında satmak zorunda kalıyor. Tarımda enflasyon yüzde 100'ün üzerinde. Geçen yıl pamuk fiyatları 20 liraydı, şimdi 18 lira gibi fiyat söyleniyor. Bu sene 1 kilogram pamuk üretiminin maliyeti 25 lira. Çiftçiye 30 lira verilmeli. Ama konuşulan bu 18 liralık fiyatlar korkutucu." dedi.

Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip dil sınavının başvuruları devam ediyor Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip dil sınavının başvuruları devam ediyor

AW031593_05

MALİYET 25 TL

Adana'nın Karataş İlçesi'ne bağlı Helvacı Köyü'nde 70 dönüm alanda pamuk ektiğini belirten Ahmet Ok ise şunları kaydetti:

"Pamuk fiyatları 18 lira söyleniyor, zaten maliyeti 25 lira. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. En azından çiftçinin kazanması için 30 lira olması lazım. Seneye ekmek için böyle olması lazım ama zarar ediyoruz şimdi. Böyle olursa seneye ekmek, boş kalsın arazi. Çiftçilik yapmayacağım. Geçen sene pamuk 15-16 lirayken mazot da aynı fiyattaydı. Şimdi mazot 40 lirayı geçti, pamuk fiyatı 18 lira yine. Hasat bayramdır ama hiç bayram yaşamıyoruz. Eskiden hasat zamanı heyecandan uyumazdık artık ne heyecan kaldı ne umut" diye konuştu.

AW031593_10