banner6

Aladağ Yangın’ı duruşması görüldü

Aladağ Yangın’ı duruşması görüldü

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana'nın Aladağ ilçesinde 2016 yılında meydana gelen yurt yangınında, yurt müdürünün de aralarında bulunduğu tutuksuz 18 sanığın yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması tamamlandı.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016 tarihinde çıkan ve 11’i kız çocuğu toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını davasının 9’uncu duruşması görüldü.  Aralarında Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği yöneticileri ile kamu görevlilerinin olduğu 18 kişi, "birden fazla kişiyi taksirle öldürme ve yaralanmalarına sebep olma” suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılandı.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer sıkıntısı nedeniyle Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda görülen duruşma öncesi bir açıklama yapan aileler ve avukatları taleplerini yenileyerek sorumluların cezalarını çekmelerini istedi.   Sosyal Haklar Derneği avukatlarından Can Atalay, davanın sanıkların 1 yıl bile tutuklu kalmamasına isyan ediyoruz. Başta İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak üzere çocukları oraya gönderen kamu görevlilerinin 1 gün bile tutuklu kalkmasına feryat ediyoruz.  Adalet istiyoruz" dedi.

 Aileler adına konuşan Mehmet Karataş ise, Konya'da gerçekleşen yurt yangınından bahsederek "Konya'da oldu kimse aldırmadı, bizim başımıza geldi. Yarın başka birinin başına gelebilir. Kimsenin başına gelmesin, herkes cezasını çeksin. Biz iki buçuk yıldır yanıyoruz. İki buçuk yıl bizim için çok uzun sürdü. Biz adalet İstiyoruz" diye konuştu.

  Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mahkeme heyeti duruşmaya gönderilen raporlar okundu. Raporlar ardından ise Aladağ aileleri kamu görevlileri, yurt müdürü ve faciadan sorumlu olan onlardan şikayetçi olduklarını belirterek, "Sorumlular cezalandırılsın. Adalet istiyoruz" diye tüm sorumların cezalandırılmasını istedi.

Aladağ ailelerinden Ahmet Yetim, "Ben 2 tane çocuğumu Mehmet Aktaş’ın yanına götürdüm.  2 ila 3 defa götürdüm. Bana, 'Süleymancıların yurduna götürüp ver' dedi. Aktaş'tan ve sorumlulardan şikayetçiyim. Adalet istiyoruz" diye konuştu. Tüm sorumlulardan şikayetçi olduğunu belirten Cemile Baş, "Suçluların ve görevlilerin cezalandırılmalarını istiyorum. Çocuklarımızı yaktılar. Çocuğumu geri istiyorum" dedi. Duygu Aydoğdu ise "Tüm suçlular cezalarını çeksin. Adalet istiyorum" dedi. 

Duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaası sonrası savunma yapan dernek yöneticisi sanık Ramazan Keleş, bilirkişi raporunda da bildirildiği gibi dernekte herhangi bir imza yetkisinin olmadığını belirterek, ''Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ben kimsenin ölümüne sebep olmadım. Ayrıntılı savunma yapmak için süre talebinde bulunuyorum. Beraatimi istiyorum.'' ifadesini kullandı.

Sanık yurt müdürü Cuma Ali Genç de önceki savunmalarını tekrar ederek, "Mahkemeye önceki aşamalarda ulaşan bilirkişi raporundaki aleyhe olan hususları reddediyorum. Adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını ve beraatimi talep ediyorum." dedi.

Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek beraatlerine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 14:45

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42