SERHAT AKARSU

ADANA (İLKHABER)- Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’in talimatıyla oluşturulan 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Değerlendirme ve Saha Gözlem Raporu tamamlandı.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler neticesiyle oluşturulan Deprem Komisyon Çalışmaları raporu kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, depremin yaşandığı bölgede özellikle kalın bir alüvyon çökelinin olduğu ve yeraltı su seviyesi ile ilgili olarak sıvılaşma riskinin yüksek olduğu bölgelerde yapılaşmaların daha dikkatli yapılması gerektiği vurgulandı.

Rapor, Rektör Prof. Dr. Tuncel’in talimatıyla meydana gelen depremlerden sonra Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ulvi Can Ünlügenç, Prof. Dr. Sedat Türkmen, Prof. Dr. Hasan Çetin, Doç. Dr. Hakan Güneyli, Doç. Dr. Nusret Nurlu ve Dr. Ahmet Can Akıncı’nın birlikte araştırması ve çalışmasıyla gerçekleştirildi. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından sağlanan ulaşım imkanları ile ivedi olarak farklı gruplar ve günlerde deprem bölgelerinde, depremler sırasında meydana gelen yüzey kırıkları ve hasar dağılımını incelemek üzere araziye çıktıkları belirtilirken saha incelemelerinin halen devam ettiği de ifade edildi.

Rapor toplam 67 sayfadan oluşurken raporun sonuç kısmında şu ifadelere yer verildi;

“Deprem potansiyeli yüksek olan ülkemizde, incelememize konu olan Çukurova bölgesinde belirtilen çok sayıdaki aktif faylar deprem gibi doğal afetlerin yaşanmasına maalesef zemin oluşturabilmektedir. Aktif fay zonları boyunca hemen her yerde sismik aktiviteler gerçekleşebilir. Bu nedenle depremle yaşamaya her an hazırlıklı olmalıyız ve yöresel olarak belirli büyüklükte deprem olacakmış̧ gibi yaşayacağımız yapı tasarımlarının deprem yönetmeliğinde belirtilen standartlara uygun tarzda ve özellikle fay zonlarından mümkün ölçüde uzakta inşa edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, gelecek zamanlarda yine birtakım büyük depremler yaşayacağımız gerçeğinden hareketle afet yönetimine yönelik mevzuat, toplumsal bilinçlendirme, kurumsallaşma politikaları, teknolojik uygulamalar gibi çalışmalar ülkemizde depremi yaşamadan yaşam alanlarımızı afetlere karşı daha hazır ve dayanıklı hale getirecektir.”

Caretta carettaların yuvalama alanı Patara kumsalına araç girişi önlensin çağrısı Caretta carettaların yuvalama alanı Patara kumsalına araç girişi önlensin çağrısı

“Depremler Öldürmez, Binalar ve Yanlış Yer Seçimi Öldürür”

“Depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Adana’da, can kaybı diğer illere göre daha çok ilin kuzeyinde meydana gelmiş̧ olup, daha fazla hasar ise Seyhan ilçesinde olmuştur. Depremlerde yıkılan ve ağır hasarlı olarak belirlenen binaların losyonları incelendiğinde genelde Çukurova Bölgesi'nin güneyinde Barış̧ Manço Bulvarı, kuzeyde Süleyman Demirel Bulvarı, doğuda Turgut Özal-Kenan Evren bulvarı kavşağı ile batıda Öğretmenler Bulvarı arasında dağılım göstermektedir. Bölgede yapılan zemin etüt çalışmalarında söz konusu birimlerde taşıma gücü ve oturma sorunu ile karşılaşılmamıştır. Sadece, Handere Formasyonu’nun Seyhan Baraj gölüne bakan eğimli yamaçlarının bazı yerlerinde stabilite sorunları yaşanabilmektedir. Şunu tekrar hatırlatmakta yarar var; depremler öldürmez, binalar ve yanlış yer seçimi öldürür”

Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız.