banner6

Ali Özgentürk, Dino'nun sinemacılığını anlattı

Adana Sinematek tarafından "Abidin Dino'nun Sinemacılığı" düzenlenen söyleşi Adanalı Ünlü Yönetmen Ali Özgentürk'ün katılımıyla Adana Sanayi Odası Salonu'nda gerçekleştirildi.

Ali Özgentürk, Dino'nun sinemacılığını anlattı

Ali Özgentürk, Dino'nun sinemacılığını anlattı

 

 

   ADANA (İHA) - Adana Sinematek tarafından "Abidin Dino'nun Sinemacılığı" düzenlenen söyleşi Adanalı Ünlü Yönetmen Ali Özgentürk'ün katılımıyla Adana Sanayi Odası Salonu'nda gerçekleştirildi. 

  Adana Sanayi Odası (ADASO) Toplantı Salonu'nda Doğan Haber Ajansı Adana Bölge Müdürü Orhan Apaydın'ın sunumuyla söyleşisine başlayan Yönetmen Ali Özgentürk Abidin Dino'nun kendine özgü yapısıyla Türk ve yabancı ünlü sanatçıları kendine hayran bıraktığını ifade etti.

  Abidin Dino'nun Paris'teki evinin "Türkiye'nin Fransa'daki kültür elçisinin evi gibi" olduğunu vurgulayan Özgentürk, evde kendisinin de uzun bir süre misafir olduğunu belirtti. Özgentürk, "Dünyaya Yunus Emre'yi, Nazım Hikmet'i, filmleri tanıtan ve anlatan bir adam olarak yaşadı" dedi.

  Ünlü Yönetmen Ali Özgentürk, Abidin Dino'nun "Kendini yakarak yaşayan aydınlar soyundan olduğunu belirterek, "Yakarak ölümden değil, düşüncesiyle, adaleti arayışıyla, estetiğin ve kalitenin yüksek noktalarına gitme adına kendi hayatından ve menfaatlerinden vazgeçme anlamında ifade ediyorum. Abidin Dino, Orhan Kemal, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal gibi aydınları ve yazarları tanıdığım için çok mutluyum" diye konuştu.

  Söyleşiye, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Orhan Kemal'in oğulları Işık ve Nazım Öğütçü, ünlü Ressam Ethem Çalışkan, ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Halil Tüm ve diğer davetliler katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42