banner6

Balcalı’da prematüre bebekler yararına kermes

Balcalı’da prematüre bebekler yararına kermes

ADANA(İLKHABER)-Dünya Prematüre Günü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’n de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yıl ayrıca yenidoğan prematüre bebekler yararına kermeste düzenlendi. Etkinlikte Prematüre doğan bebeklerin yenidoğan ölüm nedenleri arasında birinci sıraya yükseldiği bu ciddi sorunun en kısa zamanda mümkün olan en düşük düzeye çekilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. 

Dünya Prematüre Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar, Tüm dünyada her yıl yaklaşık 13 milyon bebeğin prematüre olarak doğduğunu ve bunlardan yaklaşık bir milyon bebeğin, prematürelik ve onun yol açtığı sorunlar nedeniyle kaybedildğini, 12 milyon bebeğin de zorlu bir yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizdi. Satar, Türkiye'de ise her yıl doğan 1 milyon üçyüz bin bebeğin yüzde 10'u, yani yaklaşık 130 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiğini ve bu bebeklere özel bakımın gerektiğini ifade etti.    

Prematüre doğan bebeklerin yenidoğan ölüm nedenleri arasında birinci sıraya yükseldiğine dikati çeken Prof. Dr. Mehmet Satar, bu ciddi sorunun en kısa zamanda mümkün olan en düşük düzeye çekilmesinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, şu görüşlere yer verdi. ”Modern tıp, çağımızda en küçük prematürelerin dahi yaşamasını mümkün kılmakla birlikte, prematüreliğin yol açabileceği sekelleri (serebral palsi, işitme ve bilişsel sorunlar, görme sorunları gibi ) önlemede halen çok başarılı olamamıştır. Erken doğan bebekler düşük doğum ağırlığı, enfeksiyon riski, solunum sorunları ve az gelişmiş organ sistemleri nedeniyle yüksek riske sahip bir hasta grubudur. Prematürelik, yenidoğan döneminde önemli ölüm nedenleri arasında olmasının yanı sıra yaşayan bebeklerde entelektüel ve fiziksel yetersizlik ve kronik sağlık problemlerinin de en önemli nedenlerindendir”. 

''Dünya Prematüre Günü'' nedeniyle farkındalık amacıyla ABD'de Empire States gibi yüksek binaların mavi ve pembe renklerle ışıklandırılarak prematüre ve sorunlarına karşı dikkat çekilmeye çalışıldığına değinen Satar,     

Türkiye'de gerçekleştirilen etkinliklerle prematüre doğuma neden olan faktörler konusunda bilgiyi artırılması ve çözüm için yeni kaynaklar yaratılması amaçlandığını, prematüre doğumları önlemek için stratejiler geliştirmek ve aileleri prematüre doğum ve nasıl önlenebileceği konusunda eğitmenin de bu amaçların arasında olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42