Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adanada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi.

 

Adana Valiliği tarafından, Asri Mezarlık Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen törende Adana Valisi Süleyman Elban ve 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mehmet Serkan Dan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmet Yüksel ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Mehmet Ali Bakır anıta çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşu ve  İstiklal Marşı okundu. Şehitler için havaya saygı atışı da yapıldı.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Mehmet Ali Bakır, günün anlam ve önemine yönelik burada bir konuşma yaptı. Çanakkale Zaferi'nin önemini anlatan Bakır, Çanakkale ruhu, 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' şuuruyla, vatanın her karış toprağı için Mustafa Kemal'in deyimiyle 5 dakika sonra şehit düşeceğini bile bile atacak tek mermisi bile kalmamışken süngüsünü takıp siperde bekleyen Mehmetçik ve onun kahraman komutanlarının, dünyanın en büyük güçlerini dize getirmelerini sağlayan ruhtur dedi.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bilgehan Yeşilyurt ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı etkinlikte dualar edildi, şehit kabirlerine karanfiller bırakıldı.

 

ŞEHİT ANNELERİ MEZAR BAŞINDA

18 Mart Çanakkale Zaferini Anma ve Şehitler Günü nedeniyle Adana’da Asri Mezarlıkta bulunan şehitliğe çok sayıda şehit yakınında geldiği görüldü. Şehit  askerlerin annesi, babası, çocukları ve eşleri şehitliğe gelerek onlar için dua etti. Özellikle şehit anneleri çocuklarının kabristanı başında gözyaşlarına boğulması duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Oğlu Piyade Uzman Çavuş Kadir Demiryürek’i 2016 yılında şehit veren anne Hatice Demiryürek, her 1 Mart’ın kendileri için hüzünlü geçtiğini dile getirdi.

 

Bir diğer şehit annesi Media Görgülü ise oğlunu çok özlediğini anlatarak, “Her bayramda, özel günlerde kabristana geliyoruz. Acısı hala çok taze. Onu çok özlüyoruz. Özlemi hiç bitmiyor. İçimiz yanıyor ama elimizden bir şey gelmiyor dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş'ta depremzedelerle iftar yaptı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş'ta depremzedelerle iftar yaptı

 

Şehit annesi Hayriye Demirde, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 2 Temmuz 2016'da bölücü terör örgütü PKK'nın jandarma binasına düzenlediği saldırıda şehit olan oğlu Jandarma Astsubay Üstçavuş İsmail Demir'in kabri başında Kur'an-ı Kerim okuyarak gözyaşı döktü. Anne Demir, O şehitlerimiz olmasaydı bu vatan da buraya kadar gelemezdi. Bugünün önemi çok. Bir şehit annesi olarak anlatamam, kelimelere sığmaz, duygularımı anlatamam. Çünkü bir şehit annesiyim ve bütün annelerin yaşadığı gibi ben de çok acı bir duygu yaşıyorum. Gururum belki acımdan da büyük. Bu derecede bir evladım var ama acısı da çok. Vatanımız, milletimiz ve devletimiz sağ olsun. 4 evladım var, diğer çocuklarım polis. Hepsi vatanım, bayrağım, imanım, ülkem ve namusum için. Bir ölürler bin doğarlar. Bu vatanda yeter ki bayrak inmesin, ezan dinmesin. Acımın olduğu kadar da gururluyum ifadelerini kullandı.