Kahramanmaraş merkezli depremler mezarlıklarda da hasara neden oldu Kahramanmaraş merkezli depremler mezarlıklarda da hasara neden oldu

Bayram BULUT- M. Emin AKÇAY

ADANA (İLKHABER) - DİSK Genel-İş 2 No'lu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen genel kurulda kurucu mevcut başkan Serdar Çapar tekrar seçilerek güven tazeledi.

DİSK Genel-İş 2 No'lu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Selman-ı Pak kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Divanın oluşmasının ardından genel kurul başladı. DİSK Genel-İş 2 No'lu Kurucu Şube Başkanı Serdar Çapar, burada bir konuşma yaptı. DİSK Genel-İş 2 No'lu Şube'sinin Kurucu Şube Başkanı olarak hitap etmenin verdiği onurunu yaşadığını belirtti. Çanakkale şehitlerini anarak sözlerine devam eden Çapar, “Aziz atalarımızın işgal kuvvetlerine karşı verdiği şanlı yurtsever mücadelenin en önemli zaferlerinden birinin, yıl dönümü. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni gururla, aziz şehitlerimizi minnetle ve onların nezdinde, güzel memleketimizin aydınlık geleceği için her türlü fedakârlığı yapan tüm yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum” dedi.

Yaşanan deprem felaketlerine dikkat çeken Serdar Çapar, “Ne yazık ki, memleketimizin gözyaşları içinde olduğu, çok acılı ve zor bir süreçten geçiyoruz. Uzun yıllardır yaşamaya mahkum edildiğimiz zor dönemlerin, belki de en zorunu yaşıyoruz. 6 Şubat'taki Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Türkiye'yi koca bir yas evine dönüştürdü. Maraş ve çevresindeki illerde meydana gelen depremde on binler yaşamını yitirdi. Depremden etkilenen ve 15 milyon kadar insanımızın yaşadığı 11 ilimizde, milyonlarca insan da evsiz kaldı. Bu büyük felakette yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve tüm halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

İşçi sınıfı olarak depremin ilk gününden buyana seferber olduklarını aktaran Çapar, “6 Şubat gecesi yaşadığımız ilk depremlerin hemen ardından, biz de işçi sınıfı olarak dayanışmayı büyütmek için seferber olduk. Deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak için çaba ve gayret gösterdik, gösteriyoruz. Dayamamızı büyütecek yeni çözüm yolları aramaya ve sürecin takipçisi olmaya devam ediyoruz. Bu süreçte belediye işçileri, deprem bölgesinde canla başla çalışmıştır ve çalışmaya devam etmektedir. Onlarca tırla Ankara'dan İzmir'den ve birçok ilimizden bölgeye gönderdiğimiz dayanışma kolilerinin ve ısınmadan barınmaya pek çok ihtiyacı karşılamaya yönelik malzemelerin, kısa vadeli ve acil ihtiyaçlara yönelik olduğunun elbette bilincindeyiz. Tam da bu bilinç ve sorumlulukla, dayanışmayı büyütmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  

         

Hayat pahalılığından bahseden Çapar, “Yüksek enflasyon, gelir dağılımındaki çarpıklığı da artırmış; ücretli çalışanlar ve sabit gelirliler hayatın her alanında artan yaşam maliyetleri nedeniyle yoksullaşmıştır. Bildiğiniz gibi bizler açısından diğer bir sorun da kadro meselesidir. Kamu işi yapan ve kamu işçisi olan belediye şirket işçileri kadro hakkını alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Vergi de adaletsizlik meselesi de bizim için acil giderilmesi gereken bir sorundur. Biz öncelikle vergide ve gelirde adalet istiyoruz. Bu sağlanmadığı sürece işçi sınıfının refaha kavuşması imkânsız olacaktır. Genel-İş evrensel temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmayı, sendikal hak ve özgürlükleri eksiksiz yaşama geçirmeyi, geliştirmeyi, güçlendirmeyi kendisine bir görev olarak görür. Bu yüzden sadece üyelerinin sorunlarını değil tüm işçi sınıfının hakları ve özgürlükleri için mücadele etmeyi kendisine görev bilir” ifadelerini kullandı.

Çapar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tüm bunları gerçekleştirmek için güçlü bir örgütlülüğe, örgütlülük içinde birliğe birlik içinde de dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Genel-İş, Belediye işçilerinin hakları için, ülkemizin geleceği için, emek ve demokrasi mücadelesini ısrarla ve kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir. Bu mücadeleyi her şubemizle, temsilcilerimizle, üyelerimizle birlikte veriyoruz, vereceğiz. İnadına bir olacağız, dayanışma içinde olacağız ve sıkılı yumruklarımızla bu karanlığa karşı yürümeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”