Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Bilal Serttaş, günlük 35 ton etin tüketildiği Adana’da kırmızı çizgilerinin Adana Kebabı olduğunu söyledi.

Adana Valiliği tarafından bu yıl 6-7-8 Ekim tarihleri arasında 7.’si organize edilecek olan; ‘Adana Lezzet Festivali hazırlıkları kentte sürerken, festivale bir destek açıklaması da esnaflardan geldi. Konuyla basın toplantısı düzenleyen TÜRES Adana Şube Başkanı Biral Serttaş ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan, dün olduğu gibi bugün de kırmızı çizgilerinin Adana Kebabı olduğuna dikkat çekti.

Biral Serttaş, dünyada kebap denilince ilk olarak akla Türkiye’nin geldiğini, Türkiye’de kebap denilince de yine akla Adana geldiğine vurgu yapan Serttaş, “Adana Valiliğimiz tarafından,  6-7-8 Ekim tarihleri arasında bu yıl 7.’si düzenlenecek olan; ‘Adana Lezzet Festivali’ hazırlıkları son hız devam ediyor. Dünyada kebap denilince ilk olarak akla Türkiye; Türkiye’de kebap denilince de yine akla Adana geliyor. Gastronomimizin amiral gemisi olan bu lezzeti yani ‘Adana Kebabı’nın, Adana’ya mal oluşu bize ayrı sorumluluklar yüklemektedir” dedi..

Adana’da kebap üreten tüm işletmelerin standartlara uyarak kebap yaptıklarını belirten Serttaş, “Adana Ticaret Odası’nda ‘Adana Kebabı’nın yapılışı ve tarifiyle ilgili standartları da belirlidir. Adana’da kebap üreten tüm işletmeler, genelde bu standartları uygulayarak Adana kebabını üretmektir. Adana Kebabı’nın hammaddesi olan etin standartlarından bekletilmesine; etin işlenmesinden mangalda pişirilmesine kadar olan sürecin tamamı, Adana Ticaret Odası’ndaki ‘Adana Kebabı’ tarifiyle açık ve net bir şekilde ortaya konulmuştur” diye konuştu.

Mersin'de kreş öğrencileri portakal hasadı yaptı Mersin'de kreş öğrencileri portakal hasadı yaptı

“1.5 yaşından büyük olan koyundan Adana Kebabı olmaz. Dişi koyundan Adana Kebabı olmaz” diyen Serttaş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Adana’mızın marka değeri olan ‘Adana Kebabı’ korumak ve gelecek kuşaklara aktarma çaba ve gayreti içinde olan tüm kebapçılarımız, bu konuda büyük bir hassasiyetle söz konusu standartlara uymaktadır. Zaten Adana halkı da geçmişten günümüze uzanan damak lezzetiyle bu konunun analizcisi ve de takipçisidir. Adana Kebabı, öyle bir formüle sahiptir ki, 1.5 yaşından büyük olan koyundan Adana Kebabı olmaz. Dişi koyundan Adana Kebabı olmaz. Dana ve büyükbaştan Adana Kebabı olmaz. Adana Kebabı’nda kullanılacak ırk, Toroslar’da kendi endemik bitkileriyle beslenmiş, bir yaş ortalamasında erkek kuzu etinden yapılmaktadır. Bunu başta Adana olmak üzere Türkiye’deki tüm kebapçılar bilmektedir.”

Adana’yı Adana yapan en önemli lezzetin Adana Kebabı olduğuna vurgu yapan Serttaş, “Yani en ufak bir reçete değişikliğini bile kabul etmeyen Adana Kebabı, zaten farklı formatta hiçbir zaman olmadı ve bundan sonra da olmayacaktır. Bunu da en iyi Adana halkı bilir. Hiç kimse Adana halkının damak tadını dumura uğratamaz. Buna ne biz, ne de Adana’nın en önemli dinamiklerinde biri olan kebapçılarımız asla izin vermez.  Çünkü Adana Kebabı bizim marka değerimiz ve Adana’yı Adana yapan en önemli lezzetimizdir” şeklinde konuştu.

Adana’da günlük 35 ton et tüketildiğini söyleyen Serttaş, “Zaten ‘Adana Lezzet Festivali’nin çıkış noktasını da yine Adana Kebabı oluşturmaktadır. Adana Valiliği ve belediyelerimiz de bu konuda gerekli hassasiyeti gösterip, ‘Adana Kebabı’nın standart ve lezzetinin gelecek kuşaklara aktarılmasında; bu festivalle birlikte önemli bir görev ve sorumluluk üstlenmektedir. Günlük 35 ton et tüketilen Adana’mızda restoranlarımız, aldıkları etlerin menşei ve ırkını çok iyi bilmektedir. İşletmecilerimizin taviz vermedikleri en önemli konu, etin standartları; nerede ve nasıl kesildiği gibi bu eti kim tarafından temin edildiğidir” ifadelerini kullandı..

Halk sağlığının korunması noktasında  gerekli hassasiyet ve çalışmanın yapılacağını anımsatan Serttaş sözlerini şöyle tamamladı;

“Adana Kebabı’nın marka değeri ve halk sağlığının korunması noktasında zabıtamız, güvenlik güçlerimizle birlikte gereken hassasiyeti ve çalışmayı ortaya koymaktadır. Bu nokta TÜRES Adana Şubesi, Adana Kasaplar Odası ve Adana Kebapçılar Odası olarak gereken desteği veriyoruz. Dün olduğu gibi bugün de kırmızı çizgimiz, Adana Kebabı ve Adana Kebabı için belirlenen standartlardır.”

 Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur da, “Adana’daki günlük ortalama 35 tonluk kırmızı et, Et ve Süt Kurumu’na bağlı kombinalarında kesilip, veteriner hekim kontrolünden geçtikten sonrada dağıtımı yapılır. Adana’daki başta kasaplar ve kebapçılar olmak üzere ete ihtiyaç duyan işletmeler, bu kombinalardan et satın alır. Bu konuda vatandaşlarımız hem kasapları, hem de kebapçılarımızı denetliyor” dedi.

Yağmur, “Adana Kasaplar Odası olarak bizler de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, zabıta ve güvenlik güçlerimizle birlikte Adana genelindeki kasaplarımızı düzenli olarak denetleyip, etin halka arz kısmını sürekli kontrol altında tutuyoruz. Adana’da önceki yıllardaki et tüketimi, 20-25 tondu ama bu rakam, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte 35 tona yükseldi. Her ne kadar turizmde Antalya başı çekse de orada bu kadar et satılmıyor” diye konuştu.

1 (7)