ADANA (İLKHABER)-  CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin'in Adana'daki bir kırtasiyede hem işyeri sahibi hem de velilerle görüşmeler gerçekleştirdi. 

Akdeniz Üniversitesinde yükseköğretim kalite kurulu dış değerlendirme süreci başladı Akdeniz Üniversitesinde yükseköğretim kalite kurulu dış değerlendirme süreci başladı

Kırtasiyeci Ali Kaygısız, geçmişe göre satışlarda büyük düşüş yaşandığını belirterek, "Marketlerle yarışmak zorundayız. Kırtasiyeyi kırtasiyeci satmıyor artık. Bundan çok muzdaribiz. Kasap bile çanta koyuyor, züccaciyeci satıyor, herkes satıyor. Kredilerle ayakta durmaya çalışıyoruz" dedi.

müzeyyen şevkin kırtasiye (1)

Velilerden Fatma Köksal, "Defter alsak kitap alamıyoruz. Kitapları devlet veriyor, ek kitap istiyorlar, kitap seti istiyorlar, çanta alıyoruz, çantayı alsak kıyafeti alamıyoruz. Kıyafeti alsak diğer malzemeler eksik kalıyor, öyle döngüyü döndürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Özlem Cengiz ise üç çocuğu olduğunu ve onların kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirterek, "Bir uçlu kalem 100-150 lira. Veresiye alıyorum. Benim bin lira yakın borcum var buraya" dedi.

Çiğdem Köksal ise öğrenci kıyafetlerindeki yüksek fiyat artışlarından dert yanarak, "Formalar yükseliyor geçen seneye göre daha da artıyor. Bazen okulu bitirenler oluyor onlar kullanıyor. Biz veriyoruz bir sonraki sene" dedi. Köksal, beslenme çantasıyla ilgili soruya ise "Bir iki tane atıştırmalık ancak. Ekmek arası bir şeyler" yanıtını verdi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, "Eğitim öğretim masrafları giderek artıyor. Okula giden bir çocuğun kırtasiye, kıyafet, beslenme ve ulaşım gibi masrafları, asgari ücretin yarısını aşıyor. Bu durum, özellikle dar gelirli aileleri zor durumda bırakıyor. Hükümetin, eğitim öğretim masraflarını düşürmek için gerekli önlemleri alması gerekiyor" dedi.