ADANA (İLKHABER ) - Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde "Sanayici ve KOBİ Gözüyle Deprem Sigortası ve Kahramanmaraş Depreminin Sigortacılık Sektörüne Etkileri " toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, katılımcılara TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun selamlarını ileterek, Sigorta Haftası'nı kutladı.

Kıvanç, risk yönetiminin önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin ekonomik kalkınması ve zenginleşmesi için kazançların ve yatırımların korunması gerektiğini belirtti.

Başkan Kıvanç, “Kahramanmaraş merkezli depremler bize bir kez daha gösterdi ki, ekonomik kalkınma ve zenginlik için kazancın ve yatırımların korunması gerekiyor. Bunun içinde etkin ve doğru bir risk yönetimi şart. Son zamanlarda sıkça kullanılan bir söz var. ‘Coğrafya kaderdir’ diye. Bize göre de sigortasızlık kader. Çünkü gerek sektörel bazda, gerekse yaşadığımız coğrafya itibariyle sigorta yaptıramıyoruz.” dedi.

Kendisinin tekstil sektöründe faaliyet gösterdiğini ifade eden Kıvanç, şunları söyledi:

“Sigorta yaptırmam çok zor. Atık öyle, Çırçır öyle, tekstil, mobilya, plastik, kimya sektörleri öyle. Pek çok sektörde yıllardır sigorta yaptıramıyoruz. Halbuki bu tesisler, fabrikalar hepimizin malı. Milli servet. Bunları korumak boynumuzun borcu. Tabi ki bizler hiç önlem almayalım, kurallara uymayalım demiyorum. Gerek sektörel anlamda gerekse işletme bazında gerekli tedbirleri alalım. Ama bizlere karşılığı olmayan, işletme riskinde hiçbir koruma sağlamayacak tedbirlerin alınması sorumluluğu da verilmesin.”

Hasar süreçlerinde yaşanan sorunları da dile getiren Kıvanç, sigortacıların bilgi verme ve tazminat ödeme süreçlerini daha şeffaf ve hızlı hale getirmelerini istedi, sigorta eksperlerinin daha etkin bir şekilde bilgilendirme yapmalarını ve gereksiz gecikmelerin önüne geçmelerini talep etti.

“Eksik yapılmış poliçelerle karşılaşılıyor”

Açılış konuşmasında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu ise Bugün çok önemli bir hareketin başlangıcı olduğunu belirterek, “Bugün düzenlediğimiz bu toplantı bizim bu ülkedeki, sanayiciler, sigortacılar, kamu olarak çok önemli bir inisiyatifin başlangıcı noktasıdır” diye konuştu.

Kahramanmaraş depremi çok şey öğrettiğini söyleyen Eroğlu, “İki gündür sigortacılığın çok düşük olduğunu konuşuyoruz. Sanayicilerin, insanların karşı karşıya kaldığı durumları konuşuyoruz. Bugün elektrik sözleşmesi yapmak için gittiğinizde sizden DASK poliçesi isteniyor. Birileri vatandaşa ‘Git 40 metrekarelik bir DASK poliçesi yaptır getir’ diyor. Oysa konut 100-150 metrekare. Bu durumda eksik yapılmış poliçelerle karşılaşılıyor. Sorunlar ortaya çıkıyor. Bizim reel sektörümüz bir poliçede en ucuz poliçeyi yaptırmak için uğraşıyor. Önce fiyatına göre ne aldığınıza bakın teminat nedir, sadece bina mı, eksik sigorta var mı? Kar kaybı var mı? Muafiyet nedir? bunlara bakmadan sigorta yaptırırsanız sorunlar yaşarsanız.” dedi.

Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut,  TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Ölken, Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkan Yardımcısı Tarık Serpil, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, Adana Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Berkan Ağar, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, iş insanları ve çok sayıda ilgili katıldı.

Akdeniz'de asfalt çalışmaları devam ediyor Akdeniz'de asfalt çalışmaları devam ediyor

Etkinlik "Sanayici ve KOBİ Gözüyle Deprem Sigortası" ve "Kahramanmaraş Depreminin Sigortacılık Sektörüne Etkileri" olmak üzere iki oturumdan oluştu.