banner6

Adana banka faizlerini yatırım olarak kullanıyor

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, Adanalıların bankadaki parasının faiziyle geçinmediği gibi yatırdığı paranın 1.4 katını 'yatırım' olarak kullandığını söyledi.

Adana banka faizlerini  yatırım olarak kullanıyor

Adana banka faizlerini

yatırım olarak kullanıyor

 

 

 

  ADANA (İHA) - Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, Adanalıların bankadaki parasının faiziyle geçinmediği gibi yatırdığı paranın 1.4 katını 'yatırım' olarak kullandığını söyledi. 

  Adana'da yaşayanların çeşitli bankalarda yaklaşık 10 milyar 671 milyon 196 bin TL olduğu bilgisini veren Sürenkök, bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını, ancak kent sakinlerinin şuanda bankalardan kullandığı kredi miktarının ise 15 milyar 794 milyon 838 bin TL'ye ulaştığına dikkat çekti. Sürenkök, "Yani bankalardaki bu paranın yüzde 143'ünü biz 'kredi' olarak kullanıyoruz. Türkiye'de yatırılan mevduatın geri dönüşümü yüzde 98. Örneğin; Ankara'da bu oran yüzde 68 civarında. Demek ki, birilerinin dile getirdiği; 'Bankalarda para var ama Adanalı iş yapmıyor' sözü çok da gerçekçi değil. Hiç kimse bankadaki parasının faizi ile geçinmiyor. Adanalılar, bankalara yatırdığı paranın 1.4 katını da yatırım olarak kullanıyor. Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte 3-4 bin kişi çalıştıran fabrikalar kalmasa da üretim, geçmiş dönemin birkaç katı" dedi.

 

  "HİÇ KİMSE ÇIKIP DA KULLANILAN KREDİYİ SÖYLEMİYOR"

  Başka kentlerde henüz sermaye birikimi dahi yokken, Adana'nın sanayileşen kentlerin başında yer aldığını hatırlatan Sürenkök, Adana'nın tarıma dayalı sanayide kentini geliştirdiği gibi bu konuda önemli bir birikim elde ettiğini ve bunun da bugün bankalarda olduğunu vurguladı. Yatırım imkanı doğduğunda bankada parası olanın gerekli hamleyi yaptığı gibi yeni yatırımlar için de gerektiğinde kredi dahi çekebildiğini belirten Sürenkök, "Herkes bankalardaki parayı söylüyor ama hiç kimse çıkıp da yine bankalarca kullandırılan krediyi söylemiyor. Bugün bankaya yatırılan paranın yüzde 143'ünü biz geri alıyoruz" ifadesini kullandı.

 

  "ADANA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ İLE MAĞDUR OLDU"

  Adana'nın ekonomide ciddi bir atılım içinde olduğunu ve dış ticaret hacmi anlamında da iyi bir konuma doğru ilerlediğini, ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Sürünkök, bu noktada da 'teşvik' konusunun çok önemli olduğunu dile getirdi. Adana'nın yeni 'Teşvik Sistemi'nden de beklediğini bulamadığı gibi 'mağdur' olduğu görüşünü savunan Sadi Sürenkök, bugün Türkiye genelinde yapılan memnuniyet araştırmalarına göre; yeni sistemden yüzde 85'lik bir kesimin memnun kaldığını dile getirirken, yüzde 15'i ise karşı görüş bildirdiğini, memnun olmayanların başını da Adana'nın çektiği yorumunda bulundu. Sürenkök, "Neden bu böyle? Çünkü Adana 2. bölgedeyken, çevresindeki iller ikinci teşvik bölgesinden 3'e, 4'e ve hatta 5. bölgeye çıktı ama Adana yine aynı konumda kaldı" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER