banner6

Adana zarar görmesin

İŞKAD Başkanı Av. Türkmen, yeni teşvik paketinde Adana'nın ikinci bölgede yer almasının umutsuzluğa neden olmaması gerektiğini bildirdi

Adana zarar görmesin
Adana zarar görmesin

 

AYDIN GÖKÇEOĞLU

ADANA(İLKHABER) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni teşvik paketinde Adana’nın ikinci bölgede yer alması kaygıyla karşılanırken iş dünyasının etkin bir lobi çalışması yapmasının önemine işaret ediliyor.

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen, Başbakan Erdoğan’ın illerin bölgelere göre dağılımının TÜİK’in periyodik çalışmalarından elde edilecek verilere göre değişebileceği yönündeki sözlerini anımsatarak Adana’nın umutsuzluğa düşme lüksünün olmadığını söyledi. Av. Türkmen, “İşsizliğin en yüksek olduğu il olması dolayısıyla Adana’nın açıklanan pakette üçüncü bölgede yer alması gerektiği yaygın bir görüş olarak ortaya çıkıyor. Yeni paketle eczacılık ürünleri, eğitim, deniz ve demiryolu ile birlikte stratejik yatırımlarla turizm yatırımları konusunda kentimizin gelişmesini sağlayabiliriz. Bu yönde atılacak adımları önemsemekle birlikte paketin kentimiz lehine değişmesi için yoğun bir çaba sarfetmek zorundayız” dedi.

“ADANA ZARAR GÖRMESİN”

İŞKAD Başkanı Av. Türkmen, yaptığı açıklamada açıklanan yeni teşvik paketiyle  il bazlı bölgesel teşvik uygulamasının yaşama geçtiğini ve yatırımcılara ''KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği,  faiz desteği,  yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği, KDV iadesi desteği''  sağlandığını anımsattı.

Adana’nın gelişmiş illerin bulunduğu ikinci bölgede yer almasının iş dünyasında olumlu karşılanmadığını belirten Av. Türkmen, yeni teşvik paketinin Yumurtalık - Ceyhan ve Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesine yönelik katkı sağlayabileceğini ancak yetersiz olduğunu vurguladı.

Av. Türkmen, Mersin, Osmaniye ve Hatay’ın komşu iller olması buna karşın farklı bölgeler içinde yer almaları dolayısıyla Adana’nın zarar göreceği yönündeki görüşe ise destek verdi. Av. Türkmen, tüm bu olumsuzluklara karşın Adana’nın umutsuzluğa düşme lüksünün bulunmadığını vurguladı. Av. Türkmen, Başbakan Erdoğan’ın illerin TÜİK’in verileri doğrultusunda bölgelerinin değişebileceği yönündeki sözlerine gönderme yaparak şöyle konuştu:

“Yeni teşvik paketi her ne kadar Adana’nın beklentilerine yanıt verememiş olsa da bu durumun önümüzdeki süreçte düzelebileceği umudunu taşıyoruz. İşsizlik oranının en yüksek olduğu il olan Adana’nın gelişmiş illerle birlikte ikinci bölgede yer alması düşündürücüdür. Ayrıca komşu illerden Osmaniye’nin beşinci, Mersin’in üçüncü, Hatay’ın dördüncü bölgede yer alması, iş dünyasının bir önceki teşvik paketiyle ilgili kaygılarının sürmesine neden olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara karşın teşvik paketinin sağladığı avantajlardan yararlanıp ve kentimizin gelişmesi için çaba göstermeliyiz. Teşvik paketine göre eczacılık ürünleri, eğitim, deniz ve demiryolu ile yapılacak yatırımlarla turizm yatırımları yatırım yerine bakılmaksızın beşinci bölge desteklerinden yararlanabilecek. Bu sektörlerin kentimize yatırım yapması yönünde çalışmalar yapabiliriz.”

“GÖREVE HAZIRIZ”

Stratejik yatırımların da bölge ayrımı yapılmaksızın destekleneceğini hatırlatan Av. Türkmen, bu tür yatırım modelleri için iş dünyasının ortak hareket etmesinin önemine dikkat çekti. Teşvik paketinin TÜİK verilerine göre değişkenlik gösterebileceğine işaret eden Av. Türkmen, bu konuda etkin bir lobi çalışması için İŞKAD olarak göreve hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42