banner6

ADASO'da 'Schengen' zirvesi

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin farklı uygulamaları nedeniyle 'Schengen Vizesi'nde yaşanan sıkıntıların sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, vize işlemlerinde zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı uygulamalar getirilmesini istedi.

ADASO'da 'Schengen' zirvesi

ADASO'da 'Schengen' zirvesi

 

    ADANA (İHA) - Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin farklı uygulamaları nedeniyle 'Schengen Vizesi'nde yaşanan sıkıntıların sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, vize işlemlerinde zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı uygulamalar getirilmesini istedi. 

  Çek Cumhuriyeti Ankara Konsolosu Victor Michalik ve Fahri Konsolos Ufuk Bozkaya'nın katılımıyla Adana Sanayi Odası'nda düzenlenen Schengen Vizesi Bilgilendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, vize işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla Adana'da Schengen Vize Bürosu kurulması ile ilgili taleplerinin bulunduğunu belirtti.

  AB üyesi ülkeler tarafından çeşitli kentlerde vize büroları kurulduğunu hatırlatan Sürenkök, "Güney illerine hizmet edecek şekilde Adana'da Schengen Vize Bürosu kurulması için girişimcilerimiz devam etmektedir. Bu gerçekleştiğinde sanayicilerimiz ve iş adamlarımızın başka illere gitmesine gerek kalmayacak" dedi.

  Sürenkök, Schengen Vizesi'nde AB üyesi ülkelerin farklı uygulamaların Türk vatandaşlarını zor durumda bıraktığını, zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı uygulamaların Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerine olumlu katkılar sağlayacağını kaydetti.

  Çek Cumhuriyeti Ankara Konsolosu Victor Michalik ise, Adana Sanayi Odası'nın Schengen Vize Bürosu ile ilgili talebini ülkesine ve Avrupa Birliği Komisyonu'na ileteceğini, Çek Cumhuriyeti olarak bu konuda her türlü destek ve katkıya hazır olduklarını bildirdi.

  Schengen Vizesi uygulamaları hakkında bilgi veren Konsolos Michalik, bugüne kadar hiçbir Türk iş adamı ya da vatandaşının Çek Cumhuriyeti ile ilgili bir sorun yaşamadığını vurgulayarak, "Ülkemize gelenlere sorun çıkarmaya değil, Çek'te ağırlamaya, konuk etmeye çaba harcıyoruz" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42