TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Gürer: Buğday taban fiyatı en az 15 lira olmalı, çiftçiler mağdur edilmemeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buğday, pancar, yaş çay ve patates üreticilerinin yaşadığı sorunları dile getirerek, çiftçilere desteklerin zamanında verilmesi gerektiğini vurguladı. Gürer, buğdayda taban fiyatın en az 15 lira olarak açıklanmasını ve çiftçilerin elindeki ürünlerin alınmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 10:24
Kaynak: AYDIN GÖKÇEOĞLU
ilkhaber-gazetesi.com
CHP'li Gürer: Buğday taban fiyatı en az 15 lira olmalı, çiftçiler mağdur edilmemeli

CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, yetkililere çağrıda bulundu. Gürer, “Buğdayda taban fiyat en az 15 lira olarak açıklanmalı ve çiftçilerin elindeki ürün alınmalıdır. Bu yönde de taban fiyatı şu ana kadar açıklanmamıştır. Pancarda da halen, normalde Ocak ayında açıklanan avans fiyatı kamuoyuna yansımamıştır. Pancar çiftçisi de buğday çiftçisi de kaygı içindedir.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl buğday için 8.250 TL taban fiyat açıklanırken, ton başı 1.000 lira destek sözü verildiğini hatırlatan Gürer, bir yıl geçmesine rağmen bu desteklerin bazı bölgelerde çiftçilerin hesabına yatırılmadığını belirtti. Gürer, "Yeni hasat dönemi geldi, çiftçilerimiz ektiği ürünü hasat edecek ama bir yıldır destek yatırılmadı. Bu desteğin bir an önce çiftçilerin hesabına yatması gerekiyor." dedi.

YAŞ ÇAY TABAN FİYATI BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Çay üreticilerinin de düşük taban fiyat nedeniyle mağdur olduğunu belirten Gürer, “Çayda çok düşük bir taban fiyatı açıklandı. 25 bin lira beklerken, açıklanan ton fiyatı 17 bin lira oldu. Bunun da 2.000 lirası prim olarak verilip 19 bin liraya çıkacağı söyleniyor ama o 2.000 liralık destek de bir yıl sonra alınıyor. İlaç, gübre, tohum, mazot ve tarla giderlerinde meydana gelen artışlar, çiftçinin fayda sağlamadan önce cebinden geri alınıyor.” dedi.

PATATES DEPODA KALDI

Patates üreticilerinin de ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Gürer, “Niğde'de patates çiftçinin deposunda kalmıştır, satılamamıştır. 4 lira gibi bir fiyatla depodan ürün çıkıyor. Depoda patatesin kilosu 2,5 liraya kadar düşmüş durumda. Marketlerde ise patatesin fiyatı 20 lira civarında belirleniyor. Bu da sistemin ne kadar plansız olduğunu ve aracılık sistemiyle vatandaşa pahalı ürün sunduğunu, üreticiye ise düşük girdi sağladığını göstermektedir.” dedi.

Gürer, çiftçilerin mağduriyetlerinin önüne geçilmesi ve desteklerin zamanında verilmesi gerektiğini belirterek, "Bu bağlamda, depodaki patates bayrama kadar çillenir, çöp olur. Bir an önce bu patates çiftçisine de gerekli destek sağlanmalıdır." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.