TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Gürer: Emekli ve asgari ücretliler için enflasyon artışları yetersiz

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, enflasyon karşısında emekli ve asgari ücretlilere yapılan zamların yetersiz olduğunu belirtti. Gürer, en düşük emekli maaşının ve bayram ikramiyelerinin asgari ücret düzeyine çıkarılmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 10:42
Kaynak: BÜLTEN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, yıllık enflasyon oranlarına dikkat çekti. "Yıllık enflasyon TÜİK'e göre yüzde 71,60; ENAG'a göre ise yüzde 113,08. Bu durumda, işçi ve BAĞ-KUR emeklisi altı aylık enflasyon oranı kapsamında yüzde 24,73'lük bir artış alacak ancak kök maaş değişmediği için milyonlar geçim sıkıntısı yaşayacak. Memur ve memur emeklisine verilen ise yüzde 19,31. Bu artışlar, açlık sınırının altında, insanları daha da derin bir yoksulluğa sürüklüyor." dedi.

ASGARİ ÜCRET VE BAYRAM İKRAMİYELERİ

Gürer, emeklilerin en düşük maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılması ve bayram ikramiyelerinin de asgari ücret seviyesine getirilmesi gerektiğini vurguladı. "Asgari ücrete de yılda 2 kere yetmez, enflasyon nedeniyle yılda 4 kere artış sağlanmalıdır." dedi. Ayrıca, elektrik, akaryakıt, ulaşım ve gıda fiyatlarındaki sürekli artışlara dikkat çekerek, "Geniş kesimlerin içinde bulunduğu durumu iktidar ne yazık ki görmüyor." ifadelerini kullandı.

TAŞERON İŞÇİLER VE SİGORTA SORUNLARI

Gürer, ulaştırma sektöründeki taşeron işçilerin kadro beklentilerinin karşılanmadığını belirtti. "Devlet Demiryolları, Karayolları, PTT, Devlet Hava Meydanları işletmelerinde taşeronda kalan işçilerin kadro beklentileri karşılanmadı. Ayrıca, staj ve çırak olarak işe başlayanların sigorta kapsamı yaşlılık sigortasını içermiyor. Bu konuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor." dedi.

ESNAF VE ÇİFTÇİLERİN PRİM GÜN SAYISI DÜŞÜRÜLMELİ

Gürer, esnaf ve çiftçilerin prim gün sayısının düşürülmesi gerektiğini vurguladı. "Esnaf ve çiftçilerin 9000 gün olan prim gün sayısının 7200'e düşürüleceği söylendi ancak bu konuda henüz bir teklif gelmedi. Cumhurbaşkanının seçim öncesi verdiği sözü duyan milletvekili arkadaşlarımız yok mu? Eğer duydularsa o kanun teklifini niye getirmiyorlar?" diye sordu.

GÜVENCESİZ İŞÇİLERİN SENDİKAL HAKLARI ENGELLENMEMELİ

Gürer, geçici ve mevsimlik işçilerin, güvencesiz çalışan işçilerin ve sendikalı olma hakları engellenen işçilerin durumlarının meclis gündemine taşınmadığını belirtti. "Meclis gündeminde olması gereken konular tartışılmıyor. Teknik konularla ilgili düzenlemeler ise defalarca Meclis önüne getirilip sürekli değiştiriliyor." dedi. Gürer, muhalefetin getirdiği önerilerin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, "Komisyonda ve Mecliste yapılan çalışmalar daha sağlıklı olabilir ancak öyle olmuyor. İçerikleriyle ilgili öneriler dikkate alınmıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.