banner6

Çiftçinin ürün deseni artık renk değiştiriyor

Çukurova'da tarla bitkilerinin yerini narenciye alıyor

Çiftçinin ürün deseni artık renk değiştiriyor
Çiftçinin ürün deseni artık renk değiştiriyor

 

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Arman, Çukurova'da tarla bitkilerinin yerini narenciyeye bıraktığını belirterek, ''Şu anda çiçeklenme dönemindeki narenciyeden umutluyuz. Şiddetli fırtına ve sağanak yağış olmadığı sürece yeni sezon ürünleri son derece yüksek kalitede olacak. Bu da çiftçinin alın terinin karşılığını daha iyi almasını sağlayacak'' dedi.

 

ADANA-  Çukurova’da tarla bitkileri üretiminin yerini narenciye üretimine bıraktığını kaydeden Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Arman, çiçeklenme döneminde olan narenciyenin umut verdiğini, yeni sezonda yüksek kalite ve bol rekolte beklediklerini bildirdi.

 Arman, limon, mandalina, portakal ve greyfurt ağaçlarının çiçeklenmelerini yakından takip ettiklerini ve yaptıkları gözlemlerin olumlu olduğunu belirtti.

Son günlerdeki yağışları da narenciye açısından değerlendiren Arman, bu yağışların yararlı olduğunu belirterek,  “Yağmur yavaş yavaş yağarsa narenciyenin verimine olumlu yarayacak ama fırtınaya dönerse narenciye veriminde sıkıntı yaşatabilir” şeklinde konuştu.

Arman, mandalinanın geçen sene az ürün verdiğini ancak, bu sene bu üründeki çiçeklenmenin daha fazla olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

‘’Mayısın ortalarına kadar çiçek gelişi devam ettiği için bu ayın sonunda narenciyeden ne kadar ürün alınacağı netleşecek diye ümit ediyoruz. Greyfurtta, diğer narenciye ürünlerinin aksine çiçekenme sıkıntısı var. Bu durum fiyata yansıyacak. Tabi bunlar bu günün resmi.  Çiçek gelişi devam edecek, 1 ay sonra çiçeklenme döneminin sonuna geleceğiz o zaman daha net konuşabiliriz”

Diğer narenciye ürünlerinde gün itibariyle herhangi bir çiçek problemi yaşanmadığını kaydeden Arman, çiçeklenme dönemini hasarsız geçirmesi durumunda narenciyede kaliteli ürün ve yüksek rekolte beklediklerinin altını çizdi.

ESKİDEN PAMUK, ŞİMDİ NARENCİYE

 Tarla bitkilerinden eskiden kazanılan gelirlerin şuan elde edilemediğine değinen Nevzat Arman, çiftçilerin artık narenciye üretmeyi tercih ettiklerini belirtti. Arman, her geçen sene narenciyedeki rekoltenin arttığını söyleyerek, “Narenciyedeki rekolte artışına bağlı olarak narenciye ihracatı da artıyor.  Eskiden Adana denilince akla pamuk gelirdi. Bundan sonra Adana narenciyeyle anılacak “ şeklide konuştu.

Üreticinin narenciyeyi seçmesindeki sebeplere değinen Nevzat Arman,  “Tarla bitkileri için çok büyük alanlara ihtiyaç duyuluyor. Tarlada daha büyük bir alanda narenciyede ise daha kompakt bir alanda üretim gerçekleştiriliyor. Narenciye de daha küçük bir üretim alanından, tarladan elde edilebilecek kazanç alınabiliyor. Bu durum narenciyeye üretimine kaymayı arttırıyor. Narenciye daha çok gelir getiriyor, bakımı nispeten daha kolay, mekanizasyon daha kolay yapılıyor ve ihraç edilebilme özelliği var. Bu sebeplerden dolayı üretici narenciye üretimi gerçekleştiriyor” dedi.

Son olarak narenciyedeki fidancılığı değerlendiren Arman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Narenciyeyle ilgili ciddi bir fidancılık çalışması başladı. Geçmiş senelerde merdiven altı üretim yapılırdı. Şimdi ise üretimler çok daha ciddi ve hijyenik standartlarda yapılıyor. Son senelerde devletin verdiği destekle sertifikalı fidan dikimi yapılıyor. Üreticimizin de bilinçlenmesiyle, sertifikalı fidan dikimi arttı.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42