TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokak hayvanlarıyla ilgili 'Ölçülü Tedbir' talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında sokak hayvanlarıyla ilgili tartışmalı "uyutma" önerisine karşılık, "Tedbir alalım ama ölçüyü de iyi koruyalım" talimatını verdi. Ötenazi detaylarına ilişkin yapılan taslakta, sahiplendirilemeyen ve saldırgan olan sokak köpeklerine "ötenazi" uygulanacağı belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokak hayvanlarıyla ilgili 'Ölçülü Tedbir' talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, sokak hayvanlarıyla ilgili tartışmalı bir taslak metne özel bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Erdoğan'ın, "Tedbir alalım ama ölçüyü de iyi koruyalım" talimatını verdiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından hazırlanan taslak metinde, sokak hayvanlarıyla ilgili 8 madde öngörüldüğü ifade edildi.

Taslak metne göre, öncelikle saldırgan ve kuduz riski taşıyan köpekler toplanacak. Zararsız olanlar ise kısırlaştırılacak ve sokakta kalabilecekler. Barınak koşulları iyileştirilerek, modern sistemlerle donatılacak. Toplanan köpekler arasında barınak koşullarında yaşamını sürdüremeyecek durumda olanlar ise belirli bir süre içinde sahiplendirilmezse, ötenazi uygulanacak. Sahiplendirilen hayvanlar çip takılarak takip edilecek. Taslak metinde ayrıca, sahipsiz hayvanlar için tanım yapılarak, yönetmeliklerle belirlenecek standartlara uygun barınaklar kurulması öngörülüyor.

AK Parti'nin hazırladığı taslak metnin önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı ve ardından muhalefete götürüleceği belirtildi. Taslak metnin Haziran ayında Meclis'e sunulması ve Temmuz ayında Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanıyor. Bu adımların, sokak hayvanlarıyla ilgili yaşanan sorunlara çözüm getirme amacını taşıdığı ifade edildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.