TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erdoğan: İstanbul’umuzu korumaya, kollamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup toplantısında İstanbul'un fethinin 571'inci sene-i devriyesini kutladı. Erdoğan, İstanbul'u fetih eden Fatih Sultan Mehmet'i rahmetle yad etti. İstanbul, Türk ve İslam dünyasının güç merkezi haline gelmiştir. Erdoğan, İstanbul'un Türk ve Müslüman kimliğini vurguladı ve şehri koruyacaklarını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 14:30
Kaynak: Haber Merkezi
Erdoğan: İstanbul’umuzu korumaya, kollamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. Erdoğan, bugün 1071’le başlayan fetihler zincirinin altın halkası olan İstanbul’un fethinin 571’inci sene-i devriyesini milletçe idrak ettiklerini belirtti. Erdoğan, daha 21 yaşında askeri ve siyasi dehasıyla, birinci sınıf mühendisliğiyle, abidevi kişiliğiyle, ilmiyle, cesaretiyle İstanbul’u milletimize armağan eden Fatih Sultan Mehmet’i ve ordusunu bir kez daha rahmetle yad ettiğini belirtti. Sultan Fatih Mehmet Han'ın bundan 571 yıl önce henüz 21 yaşındayken İstanbul’u fethederek bir çağı kapatıp, yeni bir çağın kapılarını açtığını hatırlatan Erdoğan, “İstanbul, o tarihten itibaren Türk ve İslam dünyasının güç merkezi, idare merkezi, bilim ve sanat merkezi haline gelmiştir. İstanbul’un fethi dünya tarihi için ne kadar önemliyse, milletimizin seciyesi, kurucu gücü, ‘fatih millet’ kimliği bakımından da aynı derece mühimdir. Fetih anlaşılmadan milletimizin mefkuresi, Kızılelma ideali anlaşılmaz. Fetih anlaşılmadan gemileri karadan yürüten azim, inanç, ufuk ve strateji anlaşılmaz. Fetih anlaşılmadan Yahya Kemal’in İstanbul’u niye ‘Türk İstanbul’ diye tarif ettiği anlaşılmaz. Fetih, İstanbul’un karanlık bahtını aydınlığa çevirmek demektir. Fetih, ‘İstanbul’u aç, gülzâr yap’ öğüdünü tutup, şehri bir gül bahçesine, gönül bahçesine dönüştürmek demektir. Fetih bayındır kılmak; sadece toprağı, sadece şehirleri değil; gönülleri de mamur ve mesrur etmek demektir. Fethe ‘işgal’ diyenlerin, İstanbul’un duvarlarını 'Zulüm 1453’te başladı' yazılarıyla kirletenlerin, İstanbul’un fethinden 250 yıl önce şehri istila edip, taş üstünde taş bırakmayan, mabetlerdeki emanetlere kadar, kadınların çeyizlerine kadar yağmalayan Haçlı sürülerinden hiçbir farkı yoktur. İstanbul’un fetih ve Fatih ruhundan koparılmasına göz yummayacağız. Birileri hala kabullenemeseler de İstanbul Türk’tür, İstanbul Müslüman'dır. Allah’ın izniyle ebediyen öyle kalacaktır” diye konuştu.

“İstanbul’umuzu korumaya, kollamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz”

Siyasi hayatın hiçbir safhasında İstanbul’a şehirlerden bir şehir olarak bakmadıklarını, bugün de bakmayacaklarının altını çizen Erdoğan, “İstanbul, her şeyden önce bize ecdadın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, bize o kutlu ordunun tüm neferlerinin, şehit ve gazilerin emanetidir. İstanbul, milletimizin göz bebeğidir. İstanbul’a hizmet ederken hep bu şuurla hareket ettik. Ayasofya’yı zincirlerinden kurtarıp, Fatih’in mirasına uygun şekilde işte bu şuurla tekrar ibadete açtık. Şehrin her karışına eserlerimizle, hizmetlerimizle mührümüzü işte bunun için vurduk. İnşallah aziz İstanbul’umuzu korumaya, kollamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle başta Sultan Fatih olmak üzere feth-i mübarekte yer almış tüm gazi ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İlk fetih hareketlerinden günümüze kadar Hakk aşkıyla, peygamber aşkıyla, vatan aşkıyla, bağımsızlık aşkıyla bu toprakları mübarek kanlarıyla şereflendiren şehit ve gazilerimizin ruhları da şad olsun diyorum. İstanbul’un fethinin 571’inci yıldönümünün bir kez daha sizler ve tüm milletimiz için hayırlı, mübarek olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.