banner6

GİAF, Adana dışında teşvikten memnun

Güney ve Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu (GİAF) ve Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Başkanı Aykut Özbuğday, yeni Teşvik Yasası'nın GİAF'a bağlı derneklerin bulunduğu bölgeler de dahil olmak üzere Adana haricinde genel olarak memnuniyet verici olduğunu söyledi.

GİAF, Adana dışında  teşvikten memnun
 GİAF, Adana dışında  teşvikten memnun  

 

 

ADANA(İLKHABER) - Güney ve Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu (GİAF) ve Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Başkanı Aykut Özbuğday, yeni Teşvik Yasası'nın GİAF'a bağlı derneklerin bulunduğu bölgeler de dahil olmak üzere Adana haricinde genel olarak memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği (ÇUGİAD), Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD), Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD), Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD), İskenderun Genç İşadamları Derneği (İSGİAD), Mardin Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) ve Mersin Genç İşadamları Derneği'nin (MEGİAD) bağlı olduğu, 800’den fazla genç işadamını aynı çatı altında buluşturan GİAF'ın Başkanı Aykut Özbuğday, Teşvik Yasası'nı değerlendirdi. GİAF'a bağlı derneklerin bulunduğu bölgelerde teşvik sayesinde yatırımların artacağına ve bunun son çeyrekte yeniden artış gösteren işsizlik sorununa çözümde yardımcı olacağına değinen Özbuğday, Hatay, Mersin, Gaziantep ve Osmaniye bölgelerinde yeni Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) ihtiyaç duyulabileceğine dikkat çekerken, Diyarbakır ve Mardin bölgelerindeki sanayicilerin de yatırım ilgisinin arttığını belirtti. Özbuğday, tüm bunların yanı sıra bölgesel kalkınma ve gelişmişlik dikkate alındığında bölge illerinden Adana'nın yeni teşvik paketinde 2'nci bölgede yer almasını bölgede bulunan tüm iller arasında Adana aleyhine dengesizlik yaratan bir durum olarak değerlendirdiklerini söyledi.

GİAF'a üye derneklerin bulunduğu illerden Mardin ve Diyarbakır'ın 6, Hatay'ın 4, Mersin ve Gaziantep'in 3, Adana'nın ise 2'nci bölgede yer aldığını hatırlatan Özbuğday, bu durumun Doğu ve Güneydoğu illerinde istihdamı artıracak, işsizliği azaltacak yatırım rüzgarı estirmesini beklediklerini vurguladı. Bunun yanı sıra, yoğun göç alan Gaziantep, Mersin ve Hatay'da da benzer etkiler yapacağını, sanayinin gelişeceğini bildiren Özbuğday, şöyle dedi:

'ADANA MAĞDURİYETE UĞRADI'

"Teşvik Yasası'na genel olarak baktığımızda, özellikle geçmiş yıllarda uygulanan teşviklerden farklı bir çalışma yapıldığını, daha sistemli bir yapıya kavuşturulduğu görülüyor. Bu sanayicilerimiz, girişimcilerimiz, işadamlarımız için beklenen bir tabloydu. Özellikle bölgemiz işadamları için genel bir memnuniyet söz konusu. Zaman içerisinde uygulamalarla, teşvik sisteminin olumlu yanlarını hep birlikte göreceğiz. Federasyonumuz çatısı altında bulunan genç işadamlarımız, bağlı derneklerimiz, Doğu Akdeniz'de yer alan illere uygulanan teşviklerden genel olarak memnun. Ancak, aynı bölgede yer alan, aynı sosyoekonomik konuma sahip, Çukurova coğrafyasındaki komşu iller içerisinde Adana'ya 2'nci bölgede yer verilmesini, özellikle bölgesel gelişme açısından baktığımızda bir mağduriyet olarak değerlendiriyoruz. Bu durum bize çok doğru gelmiyor. Adana'nın en azından Mersin ve Gaziantep ile aynı düşünülmesi ve bu illerimiz gibi 3'üncü bölgeye dahil edilmesi gerekirdi. Bunun yapılması, özellikle bölgesel gelişimin ve bölgesel bütünlüğün sağlanması açısından çok önemliydi. Adana ve Mersin, ayrılamayacak derecede birbirine yakın iki ilimiz, olup, orta ve uzun vadede birbirlerinden farklı bir ekonomik yapı gözetmek mümkün değildir. Bu bölgede yapılması planlanan ortak havaalanı projesi de bölgenin makro boyutta birlikte değerlendirildiği yönünde hepimizi memnun edici bir çalışmadır. Ortak havaalanı Adana-Mersin, tarımsal üretimden sanayi ve lojistik merkeze bütünlük arz eden bir projenin parçalarıdır ve son derece doğrudur. Bu doğru planlamanın yeni teşvik paketi çerçevesinde de sürmesini, 2009 yılında çıkarılan teşvik paketinde olduğu gibi, bu iki ilimizin aynı bölgede yer alarak devlet desteklerinden eşit bir şekilde yararlandırılmasını arzu ederdik. Mevcut düzenlemeyle bir anlamda Adana tüm Güney, Güneydoğu bölgesinde bir mağduriyete uğramış, geri plana atılmıştır. Dileriz bu konuda gerekli düzenlemeler yapılır ve Adana da en azından teşvik paketinde 3'üncü bölgeye dahil edilebilir."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER