TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir? (İbrahim Reisi'nin Hayatı ve Siyasi Kariyeri)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter, Doğu Azerbaycan'da kaza yaptı. Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti. Ülke yas tutuyor. Merak edilen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin merak edilen hayatı...

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 11:33
Kaynak: Haber Merkezi
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir? (İbrahim Reisi'nin Hayatı ve Siyasi Kariyeri)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı. İranlı yetkililer, helikopterde bulunan Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın kazada hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu üzücü haberin ardından İbrahim Reisi'nin hayatı ve siyasi kariyeriyle ilgili araştırmalar başladı.

İbrahim Reisi'nin Hayatı

4 Kasım 1960'ta İran'ın kuzey doğusundaki Meşhed kentinde dünyaya gelen Seyyid İbrahim Reisi, eğitimini Şii İslam'ın entelektüel merkezi kabul edilen Kum'da tamamladı. 1975'te, Şah Rıza Pehlevi'nin yönetimine karşı hoşnutsuzluğun arttığı dönemlerde, ülkenin önde gelen İran din alimleriyle Kum'da toplantılara katıldı ve İran devriminin mimarı Humeyni'nin devrim fikrinden etkilendi. Humeyni'nin özellikle devlet politikası ve yönetiminin din alimlerinin gözetiminde olması gerektiği görüşü, Reisi üzerinde derin izler bıraktı.

iran cumhurbaşkanı

Siyasi ve Hukuki Kariyeri

Hüseyin Ali Muntazeri, Reisi'yi 1988'de İranlı siyasi mahkûmların infazına karışan dört kişiden biri olarak adlandırdı. Reisi, 1989-1994 yılları arasında Tahran savcısı, 1994-2004 yılları arasında Din Adamları Özel Mahkemesi'nde başsavcı ve 2004-2014 yılları arasında Yargıtay Birinci Hakimi olarak görev yaptı.

2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan eylemlerin bastırılmasında önemli rol oynayan Reisi, 2016 yılında Ayetullah Hamaney tarafından ülkenin en büyük vakfı olan Astan-ı Kuds-i Rezerv'inin başına getirildi. Reisi, bu görevde milyarlarca dolarlık servetin yönetimini üstlendi ve önemli bir nüfuz kazandı.

Cumhurbaşkanlığı ve Yargı Erki Başkanlığı

Ülke yönetimindeki yüksek kademesine rağmen yolsuzlukla mücadele konusunda sert çıkışlar yapan Reisi, 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Hasan Ruhani'ye karşı aday oldu ancak seçimi kaybetti. 2019'da Yargı Erki Başkanı olan Reisi, göreve gelir gelmez hükümet yetkilileri ve önde gelen iş insanlarına karşı yolsuzluk davaları açtı ve eski Ruhani hükümetine yönelik eleştirilerini sürdürdü.

ibrahim reisi

Cumhurbaşkanlığı Dönemi

İbrahim Reisi, 2021 yılında yapılan seçimlerde resmî sonuçlara göre İran'ın 8. Cumhurbaşkanı oldu. Görev süresi boyunca yolsuzlukla mücadele, ekonomik reformlar ve dış politikada önemli adımlar atmayı hedefledi.

ibrahim reisi

Ölümü ve Sonrası

İbrahim Reisi, 20 Mayıs 2024'te zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetti. Bu trajik olay, İran'da ve dünya genelinde büyük üzüntü yarattı.

İbrahim Reisi'nin ölümü, İran'ın siyasi geleceği üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Onun liderliği sırasında başlayan reformların ve politikaların nasıl devam edeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.