banner6

Orhan Sümer: Adana’da hava kirliliği ve kanser oranı artıyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Adana’da yapımı devam eden Hunutlu Termik Santrali hakkındaki konuyu Çevre Bakanlığına Yazılı Soru Önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştı. Sümer, gelen sonuçların Adana için felaket olduğunu söyledi.

Orhan Sümer: Adana’da hava kirliliği ve kanser oranı artıyor

ADANA (İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Adana’da yapımı devam eden Hunutlu Termik Santrali hakkındaki konuyu Çevre Bakanlığına Yazılı Soru Önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştı. Sümer, gelen sonuçların Adana için felaket olduğunu söyledi.

TERMİK SANTRALLER ZEHİR SAÇIYOR

Hava kirliliğinin Adana’da artış gösterdiğini belirten Orhan Sümer, “Çin sermayeli Adana'nın Yumurtalık İlçesi Su gözü Sahili'ne yapılan ikinci santral olan Hunutlu Termik Santrali bölge halkının itirazlarına, çevre örgütleri ve meslek odaları tarafından açılan davalara, rağmen faaliyete geçmek üzere. Konuyla ilgili Çevre Bakanlığına sorduğumuz sorulara gelen cevaplar ne yazık ki durumun hassasiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Hava kirliliğinin oranlarının son 2 senede artış hızını gösteren tablo, doğayı katlederek yapılan santrallerin sonuçlarını gün yüzüne çıkartıyor.” dedi.

“EKOLOJİK DENGE YOK OLUYOR”

Santral yapımından vazgeçilmediğini kaydeden Orhan Sümer, “Planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu/olumsuz etkilerinin belirlendiği, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin belirtilmesi ve hayata geçirilmesi gerekiyordu. Oysa bunlar yeterince yapılmadı. Bölgede yapılan çalışmalar balık ölümlerinin artacağı, çeşitliliğin azalacağı, tarım arazilerinin zehirleneceği ve ürün yetişmeyeceği yönünde olmasına rağmen santral yapımından vazgeçilmiyor. Saray İktidarı ve anlayışı bile bile vatandaşını ölüme sürüklüyor.” diye konuştu.

ADANA’DA HAVA KİRLİLİĞİ VE KANSER ORANI ARTIYOR

Milyonlarca liralık işletmelerin sembolik rakamlarla cezalandırıldığını ileri süren Orhan Sümer, “(Bakanlık Adana İlinde bulunan Termik Santrallerde 2019 yılından günümüze kadar 85 adet denetim yapmış. 66 bin 940 TL idari para cezası uygulamış) açıklamasında bulunuyor. Bu Adana’da bulunan termik santrallerde uygunsuz durum olduğunun en yetkili birim tarafından açıklanmasıdır. Baktığımız zaman Milyonlarca liralık işletmeler sembolik rakamlarla ceza kesmek de aslında bu ve bu tarz işlerin iktidar tarafından desteklendiğini göstermektedir. Ne yazık ki rakamlarla ortaya koyulduğu üzere Adana’da hem hava kirliliği hem de kanser vaka oranları her geçen gün artış göstermektedir” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER