banner6

Sivil Toplum Kuruluşları Adana’daki belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu. Mal varlıklarınızı açıklayın

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Seçimler öncesi belediye başkan adaylarının malvarlıklarını açıklayarak, şeffaf olmalarını istedi. Müjde, Siyasetteki kirlenme, yozlaşma ve güven bunalımının aşılabilmesi için hesap veren bir siyaset ve hesap soran bir toplum olması gerektiğini vurguladı.

Sivil Toplum Kuruluşları Adana’daki belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu. Mal varlıklarınızı açıklayın 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları yerel seçimler öncesi tüm adayların mal varlıklarını açıklamaları istedi.

Konula ilgili STK Temsilcileri İsmet İnönü Park’ında toplandı. Burada grup adına bir açıklama yapan SES Adana Şube Başkanı Tekin Müjde, Siyasetteki kirlenme, yozlaşma ve güven bunalımının aşılabilmesi için hesap veren bir siyaset ve hesap soran bir toplum olması gerektiğini vurguladı. Demokrasi özü itibari ile bir hesap sorma ve hesap verme kültürünü oluşturduğuna dikkat çeken Müjde, “Ne yazık ki Türkiye siyasetinde hesap sorma ve hesap verme alışkanlığı yeterince yerleşmemiştir. Özellikle siyasetin finansmanı konusunda şeffaflıktan kaçınmanın son derece ağır bedelleri ortaya çıkmaktadır. Siyasetin toplumsal faydaları gözetmekten çok kolay kişisel çıkar elde etme aracına dönüştüğü algısı oldukça yaygın bir genel kabule dönüşmüştür.” dedi.

Siyasetin hak ettiği toplumsal güveni kazanabilmesi için 30 Mart seçimlerinin tarihi bir fırsat sunduğunu ileri süren Müjde, “Siyasi partilerin seçim kampanyalarını nasıl finans ettikleri yönünde kamuoyunu ikna edici bir açıklama yapmaları, toplumda ciddi bir beklentiye dönüşmüştür. Yerel yönetimlerde karar süreçlerinin demokratikleşmesi ve bütçe şeffaflığının sağlanması, seçim kampanyası ile başlar. Yerel seçimlerde yarışan partileri seçim kampanyalarının maliyetini nasıl karşıladıklarını açıklamaya, yurttaşlarımızı da oy kullanırken duyarlı olmaya davet ediyoruz. Aynı şekilde göreve talip olan Belediye Başkanlarını mal varlıklarını açıklamaya çağırıyoruz. Siyasetteki kirlenme, yozlaşma ve güven bunalımının aşılabilmesi için hesap veren bir siyaset ve hesap soran bir toplum çağrısı yapıyoruz. Sivil toplum, odalar, meslek örgütleri, medya ve doğrudan yurttaşların denetimine açık bir kent yönetimi için herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42