banner6

Suriye'deki kriz ihracatı etkiledi

Komşu ülkede yaşanan olayların bölge ekonomisinin can damarı olan ihracat ve lojistik sektörünü durma noktasına getirdiği açıklandı

Suriye'deki kriz  ihracatı etkiledi
Suriye'deki kriz

ihracatı etkiledi

 

 

  ADANA (İHA) - Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça, Suriye'de yaşanan olayların bölge ekonomisinin can damarı ihracat ve lojistik sektörünü durma noktasına getirdiğini söyledi. 

  DASİFED, Nisan ayı yönetim kurulu toplantısını Hatay'da gerçekleştirdi. Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının yoğun gündeminde Suriye'de yaşananlar ilk sırada yer aldı.

  Hataylı işadamları gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, Suriye ve Ortadoğu pazarına yönelik tüm sektörlerin zor günler geçirdiğini, kentte iflas ve işyeri kapatmaların çoğaldığını söylediler. Gelecek sayısı belli olmayan Suriyeli mültecilerden kaynaklanan olumsuzluklarla karşı karşıya kalındığını belirten iş adamları, kampta kalanların ucuz işçi olarak çalışmalarının da var olan işsizliği daha da artırdığına dikkat çekti.

  DASİFED Başkanı Süleyman Onatça, gelişmelerden dolayı sadece Suriye pazarının sekteye uğramadığını başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu'nun birçok ülkesine ihracatta büyük düşüş yaşandığına dikkat çekti. Hatay ekonomisinde karayolu taşımacılığı sektörünün önemli yeri olduğuna değinen Onatça, "TIR şoförleri haklı olarak Suriye'ye gitmek istemiyor. Gidenler ihracatçıdan fahiş fiyat talep ediyor. Dolayısıyla artan ihracat maliyetleri rekabet gücümüzü kırıyor. İhracat ve lojistik sektörü yara alan kentte finans kuruluşları da kredileri kesmiş durumda. Suriye olayları başladığı günden beri bankalar kredi vermek istemiyor. Kredi talebinin 4 katı ipotekler isteniyor. Bölge ekonomisi çok zor durumda. İçerisinde bulunulan durumun vahim sosyal sıkıntılar doğurmaması için yetkililerin mevcut durumla ilgili önlem alması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

  Kolay pazar bulunmadığını söyleyen Onatça, "Zorla elde ettiğimiz pazara bugün ürün gönderemiyoruz. Uluslararası ticaret boşluk kabul etmiyor. Ortadoğu pazarındaki payımızı şimdi başta Çin olmak üzere diğer ülkeler alıyor. Sorunun hızla çözüme kavuşturulmasını diliyoruz. Durumdan en  büyük zararı da bölgemiz görüyor" dedi.

  Yönetim kurulu toplantısına Süleyman Onatça (DASİFED Başkanı), Süleyman Sönmez (Adana SİAD Başkanı), Ahmet Akkurt (Mersin SİAD Başkanı), Gülay Gül (Hatay SİAD Başkanı), Alpaslan Yücel (Osmaniye SİAD Başkanı), Faruk Yalnız (Tarsus SİAD Başkanı), Güneri Unutkan (İskenderun SİAD Genel Sekreteri)  DASİFED Başkan Yardımcıları Mustafa Güler, Cahit Sınmaz, Ali Doğan, Yahya Kemal Nalçabasmaz, DASİFED Genel Sekreteri Mustafa Tuyan, DASİFED Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Kılıçlar, Birgül Altay, Figen Çölgüneş ve DASİFED Basın Danışmanı Mehmet Uluğtürkan katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER