TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye, Yüksek hızlı trenlerle yüzyılın taşıyıcısı konumunda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptıkları yatırımlarla Türkiye'nin demiryolu sistemini güçlendirdiklerini ve hizmete verdikleri raylı sistem hatlarının büyük ilgi gördüğünü açıkladı. Yüksek hızlı trenlerle bugüne kadar taşınan yolcu sayısı Türkiye'nin nüfusunu geçti.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 11:46
Kaynak: İBRAHİM BAYSAL
Türkiye, Yüksek hızlı trenlerle yüzyılın taşıyıcısı konumunda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptıkları yatırımlarla Türkiye'nin demiryolu sistemini güçlendirdiklerini ve hizmete verdikleri raylı sistem hatlarının büyük ilgi gördüğünü belirtti. Bakan Uraloğlu, bugüne kadar yüksek hızlı trenlerle taşınan yolcu sayısının Türkiye’nin nüfusunu geçtiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, 13 Mart 2009 tarihinden bugüne kadar toplam 86 milyon 100 bin kişinin yüksek hızlı trenlerle seyahat ettiğini bildirdi. Ayrıca, yüksek hızlı trenlerin bugüne kadar 80 milyon 291 bin kilometrenin üzerinde yol kat ettiğini ve bu mesafenin dünyanın etrafında yaklaşık 2003 kez tur atacak kadar olduğunu ifade etti.

Demiryolu yatırımlarına vurgu yapan Bakan Uraloğlu, özellikle hızlı trenlere olan ilginin bu yatırımların ne kadar değerli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Ankara- Eskişehir YHT Hattı'nın 13 Mart 2009 tarihinde işletmeye açılmasının ulaşım anlamında bir milat olduğunu belirten Uraloğlu, Türkiye'nin neredeyse yok sayılan demiryollarının AK Parti hükümetleri döneminde yeniden ülkenin en önemli ulaşım modu haline geldiğini vurguladı.

Yüksek hızlı tren hatlarının, şehirlerarasında günü birlik tren seyahatlerini mümkün hale getirdiğini ve ulaşım alışkanlıklarının değiştiğini ifade eden Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerin günlük ortalama 34 bin yolcu taşıdığını ve bu rakamın bazı günlerde 40 bine kadar ulaştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan yatırımlarla Türkiye'nin Avrupa'nın 6., Dünya'nın ise 8. Yüksek hızlı tren işletmecisi konumuna geldiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, hedeflerinin demiryolu ağ uzunluğunu 28 bin kilometreye ulaştırmak olduğunu dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin çeşitli illerine yüksek hızlı tren hatlarıyla hizmet verdiklerini ve demiryolu projeleriyle Türkiye'nin Yüzyılın Taşıyıcısı konumuna geldiğini ifade ederek, bu projelerin Türkiye'nin ulaşım vizyonunu en somut şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Kaynak: İBRAHİM BAYSAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.