banner6

Umem Projesi tarım ve hizmet sektörlerinde de uygulanacak

Adana Sanayi Odası'nın (ADASO)koordinatörlüğünde gerçekleştirilen UMEM Projesi kapsamına, sanayideki başarılı çalışmalardan sonra tarım ve hizmet sektörleri de alındı.

Umem Projesi tarım ve hizmet sektörlerinde de uygulanacak

Umem Projesi tarım ve hizmet sektörlerinde de uygulanacak

 

    ADANA (İHA) - Adana Sanayi Odası'nın (ADASO)koordinatörlüğünde gerçekleştirilen UMEM Projesi kapsamına, sanayideki başarılı çalışmalardan sonra tarım ve hizmet sektörleri de alındı. 

  ADOSO Başkanı Sadi Sürenkök, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, projeyle istihdam sorununa çözüm bulunmasının amaçlandığını belirterek, İcra Kurulu tarafından alınan karar gereğince, başkanlığını ADASO'nun yürüttüğü kurs yönetimine Adana Ticaret Odası ve Ticaret Borsası'nın dahil edilerek önümüzdeki süreçte tarım ve hizmetler sektörlerinin taleplerine göre nitelikli elemanlar yetiştirileceğini bildirdi.

  Adana'nın, UMEM Projesi'nde en başarılı iller arasında ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Sürenkök, bugüne kadar 95 kurs açıldığını, kurslara 920 kişinin katıldığını, başarılı olan 460 kursiyerin iş yerlerinde istihdam edildiğini bildirdi.

  Sürenkök, Adana'da halen 29 kursun devam ettiğini, bu kurslara 300 kişinin katıldığını vurgulayarak, bu ay içerisinde tarım ve hizmetler sektörlerinde de ilk kursların açılması için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

 

  "KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRAî

  UMEM Projesi kursları teorik ve işbaşı eğitimi süresince kursiyerlere ödenen günlük ücretin 20 liraya çıkarıldığını belirten Sürenkök, şunları söyledi:

  "Kursiyerlerin genel sağlık sigortalarının İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanması, başarılı kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanması uygulaması devam edecektir. 18-29 yaş arası erkekler ve yaştan bağımsız kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Kişiler Mesleki Yeterlilik Kurumu belgesi alması halinde yukarıdaki teşviklere ek olarak 12 ay daha Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edilecektir.î

  Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle düzenleniyor. Adana'daki çalışmalar ise ADASO koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER