banner6

'Yeni teşvik yatırımları engeller'

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, teşvik paketini değerlendirdi

'Yeni teşvik yatırımları engeller'
“Yeni teşvik yatırımları engeller”

ADANA(İLKHABER)-MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı yeni teşvik paketinin, Adana’ya yatırım gelmesine değil, gelmemesine neden olacağını iddia etti.

Adana’nın işsizlikte Türkiye şampiyonu olduğunu hatırlatan MHP’li Yılmaz, “Şiddetle istihdama yönelik yatırımlara ihtiyacı olan Adana, yeni teşvik paketinde 2. Bölge olarak yerinde kalmasına rağmen komşu iller Mersin 3. Bölge, Hatay 4. Bölge, Niğde ve Osmaniye ise 5. Bölge ilan edilerek, Adana’ya gelmesi muhtemel yatırımların komşu illere kaymasına zemin hazırlanmıştır. İşsizlikte birinciyiz ama teşvik başka illere verilerek, hükümet Adana’ya yatırım darbesi vurmuştur.

Devletin resmi kurumu TUİK verilerine göre işsizlikte 19.1 ile Türkiye birincisi olan Adana’nın 2. Bölge olarak ilan edilip, Adana’dan çok daha hızlı büyüyen Hatay ve Gaziantep’in 4 bölge, Kahramanmaraş’ın 5. Bölgede yer alması, komşu illerimizle aramızda haksız rekabet oluşturacaktır. Bu durumda Adana’ya büyük yatırımcının gelmeyeceği gibi küçük yatırımcıyı da uzaklaştıracak ve bu durum, zaten vahim olan kentimizdeki işsizlik oranını olumsuz anlamda körükleyecektir.

Son yıllardaki ekonomik göstergelerin gün geçtikçe Adana’nın aleyhine geliştiğini, hükümetin Adana’ya katkı sağlamak yerine çok daha dezavantajlı bir duruma doğru sürüklediğini iddia eden MHP’li Yılmaz, “yeni teşvik paketi kentimiz için umuttan öte karamsarlığa neden olmuştur. Devlet desteği; 2. Bölgede olan illere yüzde 34.3 olarak gerçekleşirken, 5. Bölgede olan komşu illerimize yüzde 74 olarak gerçekleşmiştir. Bu gerçekte gösteriyor ki Adana’yı ekonomik yatırım anlamında çok daha kötü bir gelecek beklemektedir. Bu sistemde Adana’ya yeni yatırımların gelmesi hayalden öte bir şey değildir. Siyasi iktidarın kentimize olan bu kayıtsızlığı ve hatta husumeti neden kaynaklanmaktadır? Merak içindeyim” Dedi.

İşsizlikte birinci olan Adana’da bu durumdan kaynaklanan birçok olumsuz sosyal olayların vuku bulduğunu hatırlatan MHP’li Yılmaz, “ Adanamızda yokluktan kendini asan Emine Akçay’lar, borçlarından dolayı kendisine kurşun sıkan Aşık İmami ve içerisinde bulundu ekonomik sıkıntılardan dolayı bunalıma giren vatandaşlarımızın sebep olduğu asayiş olayları, hükümetin Adana’ya karşı bu hasımane tutumu devam ettikçe korkarım daha da artacaktır. Türkiye’nin 5. Büyük kenti Adana’nın iktidar anlamında bu kadar sahipsiz kalmasının vebalinin kimde olduğunu Adana kamuoyu iyi değerlendirmelidir. Adanalı, çalışıp kazanarak geçimini sürdürmek gibi son derece insani bir fırsat istemektedir. Bu fırsatı vermemekte direnen AK Parti hükümeti, ilk seçimlerde Adanalılardan gerekli cevabı çok sert bir biçimde alacaktır. Buna inanıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER