Toplu taşıma araçları, şehirlerin hareketli yaşamında önemli bir role sahiptir. Her gün binlerce insanın kullandığı otobüs ve dolmuşların güvenli olmaktan çıktığını düşünüyorum. Zaten yıllardır vatandaşın şikayetçi olduğu bir konu var. Meslekleri gereği sık sık stres ve öfkeyle karşılaşan şoförler hıncını trafikten ve yolculardan çıkarıyor adeta...

Son dönemlerde trafiğin de artması ile durum iyice kötü bir hale gelmeye başladı.

Trafikte kimsenin can güvenliği kalmadı, bununla ilgili ciddi yaptırımlar ve cezalar gelmezse bu hal devam edecek gibi.

Trafik sıkışıklığının yanı sıra şoförlerin trafikte yaşadıkları baskılar, bir şoförün konsantrasyonunu kaybetmesi veya öfkesini kontrol edememesi, trafik kazalarına neden olabilir. Bu durum hem şoförün, hem de diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye atacak boyuta gelebilir.

Toplu taşıma aracı sürücülerinin bence psikolojik ve diğer konularda eğitime tabi tutulmaları gerekiyor. Hem de sıklıkla bu eğitimler yapılmalı.

Bu eğitimler, mesleki verimliliği artırır, yolcuların şikayetlerini azaltır. Trafik güvenliğini sağlar ve şoförlerin psikolojik sağlığını korur. Tüm bu faktörler, toplu taşımanın etkin ve güvenli bir şekilde işlemesine katkı sağlar ve şehirlerimizin hareketliliğini olumlu yönde etkiler. Bireylerin duygusal zekalarını geliştirerek, daha iyi iletişim becerileri kazanmalarına yardımcı olur. Empati, anlayış ve sakinlik gibi özellikler, ilişkilerde sağlıklı bir ortamın oluşmasına katkı sağlar.

Trafikte yaşanılan sorunlar, özel veya ailevi sorunlar  gibi ilişki sorunları ve finansal zorluklar gibi faktörler, bireylerin ruh hali üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle, stres ve öfkeyle başa çıkma eğitimi, toplumun genel refahını artıran önemli bir konu olup, bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Umarım Türkiye Yüzyılında gazeteciler sadece yazmakla kalmaz, yetkililer bu uyarıları ciddiye alarak aksiyon alır…