Nilgün Taze

“Eğer Türk kadını haklara sahip olmasaydı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti olmazdı” “Eğer Türk kadını haklara sahip olmasaydı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti olmazdı”

(İLKHABER)- İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesine bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri, Seyhan ve Çukurova belediyeleri hakkında yürütülen ‘rüşvet’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘imar yolsuzluğu’ soruşturması çerçevesinde belediyelere baskın yapmıştı. Konuyla ilgili Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. 
Soruşturmanın devam ettiğini, herkes gibi bizde merak içerindeyiz ne olup bittiğinin diyen Soner Çetin ‘’ Bazı personellerimiz Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı. Takip edebildiğimiz kadarıyla bunun rüşvet operasyonu olduğunu öğrendik. Benim belediyecilik anlayışımı sizlerde çok iyi bilirsiniz Adana halkıda çok iyi bilir. İmarla ilgili kim varsa onlarda çok iyi bilir. Müteahhitler. Yapı denetim firmaları, mimarlar, Bugüne kadar talebini kanuna aykırıdır diye reddettiğim kim varsa çok iyi bilir. Belki de bana darılır, bir işimiz vardı onu bile halletmedi diyerek kapıyı vurup çıkar. Bizim anlayışımızda bizim kitabımızda kanunsuzluk olmaz. Ahlaksızlık olmaz, Vicdansızlık olmaz. Her şey ahlaka ve kanuna uygundur.  10 Yıldır bu konuda en iyi örnekleri verdiğimizi ben biliyorum. ‘’dedi.
Açıklamasına şöyle devam etti: 
Yanlış iş yapan adamlar bizi sevmez, çünkü önüne set çekeriz 
‘’2022 yılı ve sonrası için bir dosya hazırlanmış. İmar ve bazı şahıslarla ilgili bil soruşturma dosyası hazırlanmış. Bizden de o zaman savcılıktan bununla ilgili bilgi ve belge istediler.  Ne gerekiyorsa yardımcı olduk. Bizim bütün belgelerimiz kamuoyuna ve devletin her kurumuna açıktır. Herhangi bir suç unsuru bulunamadı tutanakta. 
Göreve geldiğimiz günden bu yana ayrıca devletin bütün kurumlarıyla uyum içerisinde çalıştık. Bu uyum içinde çalışmamızda devam ediyor. Ortada bir suçlu varsa, bir memur şeytana uymuşsa, böyle bir yüz kızartıcı bir suç işlediyse cezasını en başta ben veririm. ‘’

Başımız dik alnımız ak bir şekilde görevimizi devam ettiriyoruz
‘’Sizler çok iyi biliyorsunuz ki ben burada belediye başkanı gibi değil emniyet müdürü gibi görev yapıyorum. O anlayışla görevimi yerine getiriyorum. Hatta devletin ilgili birimlerinin haberi olmadığı konularda bile gerekeni yapıyorum. Bizim anlayışımız belli. Bu açıklamayı yapmak zorundaydım. Allahın izniyle bizler hep beraber görevimizin başındayız. Başımız dik alnımız ak bir şekilde görevimizi devam ettiriyoruz. ‘’


Ne olmuştu?
İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesine bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri, Seyhan ve Çukurova belediyeleri hakkında yürütülen ‘rüşvet’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘imar yolsuzluğu’ soruşturması çerçevesinde 61 kişiyi tespit etti. Savcılığın şüpheliler hakkında gözaltı kararı vermesinin ardından harekete geçen ekipler, şafak vakti yapılan operasyonlarda aralarında Çukurova Belediyesi eski başkan yardımcısı, eski imar ve şuan ki imar müdürü ile çalışanların bulunduğu, Seyhan Belediyesi başkan yardımcısı ve imar müdürü de olmak üzere toplam 60 şüpheliyi gözaltına aldı. 
Şüpheliler, adli tıp birimindeki sağlık kontrollerinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Adreslerde ve belediye binalarında arama yapılırken şüphelilere ait 112 taşınmaza ve 37 araca tedbir uygulandı. Öte yandan, şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bin 980 gram has altın, 1 kilogram gümüş külçesi, 4 milyon 100 bin liralık ziynet eşyası, 11 bin 370 Dolar, 5 bin 700 Euro, 17 bin 50 Türk Lirası, 1 adet tabanca ele geçirildi.
Şüphelilerin emniyetteki sorgularının sürdüğü, firari 1 şahsın ise yakalanmasına yönelik çalışmanın devam ettiği öğrenildi.