Ali GÜRELİ

Hatay'da bir çocuğun parmağına sıkışan yüzüğü itfaiye çıkardı Hatay'da bir çocuğun parmağına sıkışan yüzüğü itfaiye çıkardı

ADANA (İLKHABER) - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün taşra birimlerinde görevlendirilmek üzere 61 stajyer hava trafik kontrolörü ve 11 asistan istihdam edeceği bildirildi.

Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN), hava trafik kontrolörü üyelerinin ek göstergelerinin 4200’e çıkarılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve yıpratıcı çalışma saatlerinin azaltılması amacıyla geçtiğimiz günlerde açıklama yapmıştı.

Bir milyon kilometrekarelik Türk hava sahasındaki sivil, askeri, İHA/SİHA ve VIP trafikler dahil olmak üzere her türlü hava aracının emniyetli bir şekilde sevk ve idaresinden sorumlu olan hava trafik kontrolörlerinin sayısının artırılmasına ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi adım attı.

Buna göre; DHMİ Genel Müdürlüğünün taşra birimlerinde görevlendirilmek üzere 61 stajyer hava trafik kontrolörü ve 11 asistan istihdam edilecek.

Resmi Gazetede yayımlandı

DHMİ'nin Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, adayların 18 Eylül 2022 tarihli KPSS'de, KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gerekiyor.

Genel Müdürlükçe duyurulan pozisyonların sayısının 10 katı kadar aday, en yüksek puandan başlamak üzere bilgisayar destekli seçme sınavına veya yazılı sınava çağrılacak.

Başvurular, 12-22 Eylül'de e-Devlet'te "DHMİ Genel Müdürlüğü-Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr" üzerinden gerçekleştirilecek.

Sınav tarihi, yeri ve saati DHMİ'nin internet sitesi "www.dhmi.gov.tr"den duyurulacak.

İstihdam edilecek asistan ve stajyer hava trafik kontrolörlerinin görev yapacakları havalimanlarının listesi de ilanda yer aldı.

3 yıllık eğitim süreci

Hava trafik kontrolörleri sayısı Türkiye'de yaklaşık 2 bini boluyor. Dünyanın en riskli ve stresli meslekleri arasında kabul edilen hava trafik kontrolörleri, 3 yıl süren zorlu bir mesleki eğitim sürecinden geçiriliyor.