İSMAİL DİNÇEL
ANKARA-Ankara'da vefat eden Mardin Eski Milletvekili ve Emekli Avukat TALAT OĞUZ için TBMM'de 27 Ekim Cuma günü saat 11.00'de resmi bir  cenaze töreni düzenlendi. Meclis tören alanında yapılan törene; merhumun çocukları, torunları yakın akrabaları, Meclis İdare Amiri Salim Uslu, Marev Ankara Şube Başkanı ve eski Bakan İbrahim Aysoy, Mardin önceki dönem milletvekilleri; Nihat Eri, Veysi Şahin, Muharrem Doğan ve Süleyman Çelebi, Ak Parti Van eski milletvekili Hacı Biner, TBMM eski Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Araç, CHP Eski Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin ve beraberindeki vekiller , Midyat Bel. Başkanı, İş adamı Tevfik Öz, Bayram Sezer , Şeyhmus Nasıroğlu, İş Adamı M.Emin Değer, Ak Parti MArdin İl Başkanı M. Ali Dündar Ankara'da yaşayan Mardinliler katıldılar.

Saygı duruşu ve resmi törenin ardından merhumun cenazesi Kocatepe Camii'ne kaldırıldı.

Cuma namazından sonra kılınan Ankara Kocatepe camiinde  cenaze namazına, hemşehrilerinden ve sevenlerinden oluşan yoğun  bir kalabalık iştirak etti.

Namazdan sonra cenaze defin için, rahmetlinin yakın zamanda vefat eden oģlu M.Fırat Oğuz'un metfun olduğu Cebeci Asri Mezarlığına götürüldü.

Cenaze toprağa verildikten sonra, Mardin Kültür Evi'nde mevlüt okutuldu ve taziyeler kabul edildi ve Mardin Çöreği dağıtıldı.

TALAT OĞUZ KİMDİR?

Mardin Midyat eşrafından Müftüzade ailesinin mensubu olan TALAT Oğuz 1929'da Midyat’ta doğmuştur. Babası ilköğretim müdürü İbrahim Oğuz,  annesi Rabia Oğuzdur. Altı çocuklu bir ailenin ikinci evladı olan TALAT Oğuz, ilk, orta ve lise tahsilini müteakiben yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesinde yapmış ve bilahare Adalet Bakanlığına intisap ederek bu kurumda Türkiye'nin muhtelif yerlerinde hakim ve savcılık makamlarında görev yapmıştır. Görev yerleri arasında Divriği, Silvan, Gürün, Akçakale ve Gürün bulunmaktadır. Hayatının sonraki döneminde kariyerine serbest avukatlık yaparak devam eden Talat Oğuz, daha sonra siyaset hayatına atılmış ve ilk olarak 1961'de Cumhuriyet Halk Partisinden Mardin'den milletvekili seçilerek görevine dönem sonuna kadar devam etmiştir.

Talat Oğuz'un ikinci parlamenterlik aşaması 1973-1977 dönemidir. Bu defa Cumhuriyetçi Güven Partisinden Mardin milletvekili olarak seçilen Oğuz, bu dönemde de aktif bir siyasetçi olarak ülkeye hizmet vermiş , sosyal, ekonomik ve dış politikaya ilişkin konularda  partisi adına yaptığı konuşmalar ve verdiği görüşlerle ön plana çıkmıştır. Bu dönemlerde Türkiye'yi temsilen oluşturulan muhtelif milletvekili heyetlerinin üyesi olarak yurtdışında ABD ve NATO ile yürütülen görüşmelere katılmış ve ülkemizin başarıyla temsil edilmesinde önemli roller oynamıştır. Talat Oğuz, merkezi Ankara'da olan Birleşmiş Milletler Derneği üyeliğinde bulunmuş ve bu çerçevede anılan kuruluşla ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba harcamıştır. Tabiatıyla bu görevleri süresince  Mardin milletvekili olarak yörenin gelişmesinde de önemli hizmetler ifa etmiştir. Bir dönem TPAO yönetim kurulu üyeliğinde bulunan TALAT Oğuz bu kuruluşun karar alma sürecinde de önemli katkılar sağlamıştır. Hayatının parlamento üyeliği sonrası safhasında serbest avukatlığı sürdüren Oğuz, Yargıtay nezdinde açılan birçok davayı takip etmiş, karmaşık ağır ceza davalarını takip ederken nadir rastlanan çözümleme yeteneği ile birçok davayı müvekkilleri nezdinde başarıyla sonuçlandırarak kendini mesleğine adamış başarılı bir avukat olduğunu kanıtlamıştır. Nitekim Türkiye Barolar Birliği, 2005 yılında meslekte 40 yılını dolduran TALAT Oğuz'a bunu simgeleyen bir plaket takdim etmiştir.

Uraloğlu: FSM’de 80 yıl gidecek bakım çalışmaları tamamlandı Uraloğlu: FSM’de 80 yıl gidecek bakım çalışmaları tamamlandı

Talat Oğuz , başarıyla sürdürdüğü meslek hayatının yanı sıra fikri çalışmalarını da ihmal etmemiş ve başta Parlamenterler dergisi olmak üzere birçok yayında yer alan makaleler kaleme almıştır. Bu yazılar meyanında " Türkiye ve Irak Politikası ", " Türkiye'de Yoksulluk Sorunu", " Devlet Adamlığı ve Politika ", " İnsan Sevgisi ve Politika", " Türkiye'ye Ombudsman (Hakemlik) Kurumu Getirilmeli midir ?" başlıklı yazıları zikredilebilir.

TALAT Oğuz ülkemizde emsaline nadir rastlanan fedakar, dürüst ve hümanist bir siyaset ve hukuk adamıydı. Yüreği insan sevgisi ve merhametle dolu cesur bir savaşçıydı. Mardin'in yetiştirdiği çok önemli bir şahsiyet olan Oğuz hayatı boyunca ülke sevgisi ile yaşadı. Aynı zamanda örnek bir aile babası olan Oğuz için aile fertleri yalnız yakın çevresinden ibaret olmayıp bütün ailesi Mardin, Midyat özetle tüm yörede yaşayan alın teriyle ekmeğini kazanan insanlarıydı. Onlara şefkat ve insan sevgisiyle yaklaşan TALAT Oğuz artık aramızda değil, fakat onun yüce kalbini ve merhametli ruhunu aramızda her daim hissedeceğiz. Yazılarının birinde Mardin insanının bazı özelliklerini  şöyle tanımlıyordu:" Mardin halkı müteşebbistir, Türkiye'nin ve dünyanın muhtelif yerlerinde ülkesine, ailesine, topluma faydalı olmak amacıyla çalışma alanlarına yayılmıştır."

Oğuz, bir yazısında yüreği insan sevgisiyle çarpan biri olarak Mevlana'dan yaptığı bir alıntıyı  son yazılarından birinde bir nevi vasiyet olarak okuyucularına aktarıyordu: "Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol/ Şefkat ve merhamette güneş gibi ol"

Ruhu şad olsun , mekanı Cennet olsun

Mardin Midyat eşrafından Müftüzade ailesi mensubu, merhum İbrahim Oğuz'un ve merhume Rabia Oğuz'un çok kıymetli oğulları, merhum Gündüz Oğuz'un, merhume  Behiye Oğuz'un sevgili kardeşi , merhum Orhan Oğuz'un , merhume Sezer Oğuz'un ve Aydın Oğuz'un sevgili ağabeyleri , merhum Mehmet Fırat Oğuz, Serap Oğuz Gönülal , Sedat Oğuz ve  Serdar Oğuz'un çok sevgili babaları , Nazan Oğuz, Ali Ümit Gönülal , Jülide Oğuz ve Dilara Oğuz'un sevgili kayınpederleri , Deniz Oğuz, Talat Can Oğuz, Serdar Alp Oğuz, Defne Oğuz ve Özge Oğuz'un çok sevgili büyükbabaları, Müzeyyen Oğuz'un çok kıymetli eşi, olan Talat Oğuz,  TBMM 1.( XII) ve 4.( XV) dönemleri Mardin milletvekili,  olarak görev yapmıştı.