ALİ GÜRELİ

ADANA (İLKHABER) - Informa tarafından bu yıl Antalya Anfaş Fuar Merkezi'nde 10 - 14 Ekim tarihlerinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Growmach, Traktör, Tarım Makineleri, Ekipmanları & Teknolojileri Fuarı, tarım makineleri sektörünü ulusal ve uluslararası alıcılarla bir araya getirecek.

Fuar Direktörü Engin Er, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, tarım sektöründe yıllardır geniş bir tecrübe, bilgi birikimi ve networke sahip olduklarını söyledi.

Tarım makineleri ve ekipmanları konusunda kendilerine gelen yoğun taleplerle birlikte bu yıl ilk defa Growmach Fuarı’nı hayata geçireceklerini ifade eden Engin Er, “Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech’te son yıllarda az da olsa tarım makineleri firmalarına bölüm ayırdık. Bu alanda katılımcı olarak yer alan firmalar, Informa’nın iş yapış modelinden ve Growtech’in uluslararası ziyaretçi profilinden çok etkilendiler. Tarım makineleri sektörüne fuarcılık konusunda yeni bir heyecan ve firmalara işlerini geliştirmek, yeni pazarlar bulup ihracatlarını artırmaları için uluslararası bir fuar kazandıracağımız için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı. 

YENİ NESİL TARIM İÇİN TEKNOLOJİ KULLANIMI ÖNEMLİ

Antalya OSB'de tüketilen elektriğin yüzde 10'u GES'ten Antalya OSB'de tüketilen elektriğin yüzde 10'u GES'ten

Gelişen teknolojiyle birlikte tüm dünyada tarımda mekanizasyonda  yapay zeka ve otomasyon kullanımının arttığını söyleyen Engin Er, ülkemizde de verimlilik ve sürdürülebilirlik için tarımda mekanizasyonun ve yeni nesil tarım uygulamalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

Tarım Makineleri Fuarı-2 

Son teknoloji makine ve ekipmanların tarım sektöründeki üreticilere hem verimlilik hem de tasarruf konusunda avantajlar sunduğunu dile getiren Er, şöyle devam etti: “Tarımda teknoloji kullanımı verimliliği artırıyor. Ülkemizde modern tarım uygulamaları konusunda çiftçiler bilinçlenmeli. Her tarımsal işletme, ekilen ürün çeşidi, toprak yapısı ve iklim koşullarına göre farklı tarım makinelerine ve teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle otomatik dümenleme sistemi, ilaçlamada dozajlamalı sistem ve drone'lar gibi araçların kullanılması yakıt, maliyet, iş gücü ve zaman tasarrufunun yanısıra ve verimlilik konusunda da çiftçiler için önemli avantajlar sunuyor. Bu yıl Growmach fuarında tarımda yapay zeka ve otomasyon alanlarında hizmet veren firmalar da son teknolojiye sahip ürünleriyle fuar ziyaretçilerini stantlarında ağırlayacak. Fuar ziyaretçileri son teknolojiye sahip makine, ürün ve ekipmanları inceleme fırsatı bulacaklar”

FUAR KATILIMCILARI YENİ TİCARİ FIRSATLAR YAKALAYACAK

Uluslararası özellik taşıyan Growmach'ın yeni ticari fırsatlar yaratmak için önemli bir platform olacağını ifade eden Er,  “Informa olarak Türkiye’de uluslararası bir fuara daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Tarım makineleri ve ekipmanları firmalarının Growmach’e yoğun ilgisi var ve alan satışları çok  hızlı şekilde devam ediyor. Katılımcılarımız yeni pazarlara ulaşacak ve yeni satış bağlantılarına imza atarak cirolarını büyütme fırsatı bulacak. 

Tarım Makineleri Fuarı-1

Growmach ile katılımcılarımızı Orta Doğu, Afrika, Balkanlar, Avrupa, Rusya & BDT ülkelerinden sektör profesyonelleri ile buluşturacağız.” diye konuştu.

ULUSLARARASI KATILIMLA GERÇEKLEŞECEK 

Katılımcı firmalar ve ziyaretçilerle birlikte uluslararası nitelikte bir fuara daha imza atacaklarını kaydeden Engin Er, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası tarım makineleri sektörünü ülkemizde bir araya getireceğimiz için mutluyuz. Mevcut ve potansiyel ulusal ve uluslararası müşterilerle bir araya gelmek ve yeni ticari fırsatlar yaratmak için fuarımızın çok önemli bir platform olacağını düşünüyorum. Sektörün sürdürülebilirlik ve karlılık açısından nasıl geliştiğini, hangi ürün ve hizmetlerin işlerini kolaylaştıracağını yakından deneyimlemeleri için uluslararası tarım makineleri sektörünü Antalya’da bir araya getireceğiz. Hem yerli, hem de yabancı firmalarımız fuar sürecinde hedefledikleri pazarlara ve iş bağlantılarına ulaşma imkanı bulacak. 10 Ekim Growmach Fuarı’nın ilk gününü sadece ulusal ve uluslararası basın mensuplarına ve özel alıcıların ziyareti ile özel 'Basın Günü' olarak gerçekleştireceğiz. Tüm katılımcılarımız ulusal ve uluslararası basın mensupları ile bu özel günde ürünleri ve firmaları hakkında görüşme fırsatı bulacaklar”
 
GROWMACH, İNOVASYON ÖDÜLLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Growmach esnasında gerçekleştirilecek etkinlikler arasında önem verdikleri etkinliklerin başında Growmach İnovasyon Ödülleri’nin geldiğini belirten Engin Er, şunları söyledi: “İnovasyon ödüllerini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hamdi Bilgen’in Jüri Başkanlığında gerçekleştireceğiz. Kendisinin bu alandaki tecrübesi ve alanında uzman diğer jüri üyeleri ile tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren ve yenilikçi ürün yaratan tüm firmalar bu ödüllere başvuru yapabilirler.” 

Tarım makineleri ihracat payının günümüzde ciddi bir seviyeye ulaştığını dile getiren Prof. Dr. Hamdi Bilgen de, “Türkiye artık olgunlaşmış olan bu potansiyelini sadece tarım makineleri içinde değil mekanizasyon öğeleri içinde yer alabilecek bir çok farklı teknolojileri ortaya koymak içinde kullanmaktadır. Bu amaçla Growmach İnovasyon Ödülleri ile Growmach tarım makineleri fuarı bu özel alanda bir ilk olmaya hazırlanmaktadır. Türkiye özellikle tropik-subtropik iklim özellikleri ve dört mevsim yapısı sayesinde dünyanın bir çok farklı bölgelerinde yapılan tarımsal mekanizasyon süreçlerine katkı yapmak adına büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Bu sinerjinin ortaya ulusal ve uluslararası firmaların katılacağı akademik alanda ve sektörün lider kişilerinden kurulacak İnovasyon Jürisi en değerli inovasyonları tarım makineleri sektörüne kazandırılmasında çok değerli bir rol üstlenecektir. Başta ülkemiz olmak üzere dünya pazarına sayısız yeni buluşların ortaya konması için hazırız” ifadelerini kullandı.