Bilindiği üzere çağın getirdiği teknolojik yeniliklerin iş yükümüzü her ne kadar hafiflettiğini düşünsek de bilmeden bıraktığımız açık kapılar risk içermekte.

Eskiden derlerdi ya ‘gün gelecek küçücük kutulara’ yada teşbihte hata olmaz ‘cihazlara dünyalar’ sığacak’ diye..
Hepimiz, hayatımızda dijitalleştik teknolojik çağa ayak uydurduk. Hala eski sistemde devam eden günümüze kadar süren annelerimiz babalarımız teyzelerimiz olsa da, düşünmeden de edemiyorum, acaba onlar doğru olanı mı yapıyorlar...
Günümüzde internet bankacılığını hemen hemen herkes kullanmaktadır.  Kısa zamanda bankaya gitmeden hesabımızda varsa paramız ödemelerimize, para transferlerine bir telefon ya da bir bilgisayar kadar yakınız. 
 

Peki ya risklerini biliyor muyuz?
Şimdilerde bankacılıkta çığır açmış dolandırıcılık gündemde telefonunuza gelen güncellemelerle ya da bir mesajla açtığınız anda bütün sistemde kayıtlı bilgileriniz bir başkasının eline geçebiliyor.  Ve kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Adınıza kredi çekilebiliyor, para transferleri yapılabiliyor, yakınlarınızdan para talebinde bulunulabiliyor. Düşünsenize dara düştüğünüzü sanan en yakınlarınız, varsa sorgusuz sualsiz tarafınıza hemen başkasının talep ettiğini bilinmeden hesaba para transferi yapıyor..
Çalışma arkadaşım dün gece saat 21:00 sularında telefonuna güncelleme geliyor. Telefonu bu güncellemeyi yaparken kapanıyor ve ne oluyorsa o sırada oluyor. Kendi hesapları arasında var olan para transferleri yapılıyor. Yetmiyor bir hesapta toplanan paraya istinaden bankadan kredi talebinde bulunuyor. Bakıyor kredi talebine ret veriliyor. Bununla da durmayan şahıs 39.000 TL kendi ismiyle arkadaşımın hesabına para aktarımında bulunuyor. Yeniden kredi talebinde bulunuyor ne hikmetse kredi talebi onaylanıyor. İsmi soy ismi bulunan bu şahıs yakın arkadaşımı dolandırıyor. Arkadaşımın güncellemesi bitip telefonunu açtıktan sonra olaydan bi haber... Arkadaşıma bankadan mesajlar yağıyor ve böyle fark ediyor neler olduğunu..
 Gelelim asıl meseleye bizler gerçekte para çekmemiz gerektiğinde bir sürü araştırma yapılıyor bir sürü işlem evrak muamele ve sonrası kredi işlemimiz bütün güvenlik önlemlerini geçtikten sonra varsa talebe onay veya ret veriliyor.
Bankacılık işlemlerinde bu açık nasıl oluyor bankaların bu güvenlik işlemlerinden yada sistemsel açıktan nasıl haberleri olmuyor. Bir şifremi yani onay verme mesajı vs. neden güvenlik açığı mevcut. Nasıl bir başkası kayıtlı olmayan telefon numarasından bu işlemi yapabiliyor.  Yeterli dijital güvenliği sağlayamadığı için bundan biraz da bankalar mı sorumlu dersiniz?