Nilgün TAZE

(İLKHABER) - Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, ekonomi ve inşaat sektörüne ilişkin değerlendirmesinde, "Son dönemde ekonominin soğutulmasına yönelik alınan tedbirlerden bir kısmının konut satışlarını da olumsuz etkileyeceğini öngörmekteyiz." dedi.

THBB Başkanı Işık, THBB Hazır Beton Endeksi 2023 Ağustos Ayı Raporu değerlendirmesinde, Faaliyet Endeksinin 2023 Temmuz ayındaki gerilemenin ardından ağustosta yeniden yukarı yönlü artış gösterdiğini belirtti.

Endeks değerlerinin tamamında görülen yükselişin, inşaat sektöründeki hareketliliği ortaya koyduğunu ifade eden Işık, “Son dönemde ekonominin soğutulmasına yönelik alınan tedbirlerden bir kısmının konut satışlarını da olumsuz etkileyeceğini öngörmekteyiz." diye konuştu.

BDDK'nin yeni düzenlemesiyle ikinci ev alacaklara evin değerinin yüzde 22,5'inden fazla konut kredisi verilmesinin önüne geçilmesine yönelik kararının da bu kapsamda alınan tedbirlerden bir tanesi olduğunu kaydeden Işık, şunları söyledi:

"Kredi faizlerindeki yükselme inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte değerlendirildiğinde, alınan bu tedbirlerin konut satışlarını aşağı çekeceği beklenebilir. Bu noktada ekonomi yönetimimiz, önümüzdeki dönemde KKM’den (Kur Korumalı Mevduat) çıkmasını öngördükleri likiditenin yönelebileceği alternatif yatırım kanalı olarak konut sektörünü değerlendirebilecektir. Bu şekilde inşaat sektörünün canlandırılması hem geri besleme yoluyla girdi aldığı imalat sanayi kollarını harekete geçirecek ve sanayinin çarklarını döndürecek ve aynı zamanda TL mevduatın yanında ikinci bir cazibe alanı oluşturulmuş olacaktır. Dövize olası talebi azaltmanın bir diğer yolu konut sektörünün cazibesinin artırılmasıdır."

İnşaat sektöründe yükseliş maratonu devam ediyor-2

"Ekonomik tedbirlerin inşaat sektörünü etkilemesi kaçınılmaz"

THBB Başkanı Işık, henüz inşaat sektöründe yavaşlamanın emareleri ortaya çıkmamış olmakla beraber alınan makro ekonomik tedbirlerin inşaat sektörünü de etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

"Yılın geri kalan kısmında iç tüketimin aşağı çekilmesi sonrasında ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarının yakalanması mümkün görünmemektedir. Bu noktada inşaat sektörü hem büyüme konusunda hem de KKM’nin tasfiyesinde can simidi olabilecektir. Bunun için ekonomi yönetimimizin selektif (seçici) kredi politikası başta olmak üzere konut sektörünü canlı tutacak tedbirleri alması ve konut satışlarını destekleyecek politikaları hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Endeks ayrıntıları

"THBB Hazır Beton Endeksi 2023 Ağustos Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi temmuz ayındaki gerilemenin ardından ağustosta yeniden yukarı yönlü hareket etti. Beklenti Endeksi temmuz ayındaki dip değerinden sonra yükseliş gösterse de hâlen eşik değerin altında bir seviyede görünüyor. Güven Endeksi temmuz ayında eşik değerin altında kaldıktan sonra ağustosta sınırlı bir yükseliş ile eşik değere yakın bir konuma geldi. Endeks değerlerinin tamamında görülen yükseliş sonrasında Hazır Beton Endeksi eşik değerin üzerine çıkmış durumda.

Antalya OSB'de tüketilen elektriğin yüzde 10'u GES'ten Antalya OSB'de tüketilen elektriğin yüzde 10'u GES'ten

Ağustos ayında tüm endeksler geçen yılın aynı dönemine göre yükselmiş durumda. En sınırlı yükseliş Faaliyette, en büyük artış ise Güven Endeksi’nde oldu. 3 endeksin durumunun geçen yılın aynı ayına kıyasla pozitif durumda olması, olumlu bir gösterge."