BAYRAM BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana’da hafta içi yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı provaları nedeniyle trafik arapsaçına döndü. Yolda hasta götüren ambulanslar trafikte zor anlar yaşadı.

Adana’da törenler ve mitinglerin yapıldığı alan olan İstasyon Meydanı’nda her  etkinlik zamanı kentte trafik kargaşası yaşanıyor. Atatürk Caddesi ve Ziyapaşa Bulvarı ve Sular istikametinin trafiğe kapatılmasıyla oluşan kargaşa birde işe gidiş ve iş çıkış saatlerine denk geldiğinde olanlar oluyor. Son olarak dün 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle İstasyon Meydanı’nda provalar yapıldı.

TRAFİK SEKTEYE UĞRADI

Asgari ücretli kırtasiyeyi taksitle alıyor Asgari ücretli kırtasiyeyi taksitle alıyor

 Sabah saatlerinde yapılan provalar için Atatürk Caddesi ve Ziyapaşa Bulvarı ve Sular istikameti trafiğe kapatıldı. Trafiğe kapanan yolları kullanacak araçlar Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinden yollarına devam etmek istedi. Ancak oluşan aşırı yoğunluk trafiği adeta sekteye uğrattı. Kasım Gülek Köprüsü üzerinden Valilik Demir Köprü istikametine kadar olan kısımda araçlar kuyruk oluşturdu.

AMBULANSIN ZOR ANLARI

 112’ye ait içerisinde hasta taşıyan ambulans yoğun trafiğin içerisinde kaldı. Hastayı hastaneye yetiştirmek isteyen ambulans korna siren çalarak arapsaçına dönmüş trafikte araçlardan yol isteyerek geçmeye çalıştı. Ancak araçların yol verecek alanı olmaması nedeniyle ambulans 800 metrelik alanı yaklaşık 4 dakika gibi bir sürede zorla geçebildi.

TRAFİK KAZALARI OLDU

Yaşanan yoğunlukta zaman zaman küçük çaplı trafik kazaları da yaşandı. Yaşanan trafik kazaları sonrası sürücüler bir birlerini bağırarak tepkilerini dile getirdi. Araçlarını kontrol eden sürücüler, ciddi bir hasarın olmadığını görerek işe yetişmek için birbirlerinden trafik kazası nedeniyle şikayetçi olmayarak araçlarına tekrar binerek işe yetişmeye çalıştı.

TRENE YETİŞMEK İÇİN KOŞTURDULAR

Adana Tren Garı’na gitmek isteyen ve otobüslere binen vatandaşlar gar meydanında ki durağın kapalı olması nedeniyle Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde araçlardan indi. Araçlardan inen vatandaşlar ellerinde çantalarla trenlere yetişmeye çalıştı. Trenle gelecek yakınlarını almak isteyen kişilerde yine Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerine araçlarını park ederek trenden inen yakınlarının bulundukları yerlere valizleriyle gelmelerini bekledi.

İŞE YETİŞMEK İÇİN İN-BİN KULLANDILAR

Trafikte zaman kaybetmemek isteyen bazı kişiler ise işe yetişmek amaçlı in-bin olarak bilinen elektrikli scooterları tercih etti. Elektrikli scooterlara binen kişiler bisiklet yollarını  ve kaldırımları kullanarak işlerine yetişmeye çalıştı. Kimileri ise bisiklet ve motosikletlerle ara sokakları kullanarak trafik yoğunluğundan kaçtı.

DURAK KARGAŞASI

Atatürk Caddesi ve Ziyapaşa Bulvarı ve Sular istikametini kullanamayan sürücüler Gazipaşa Bulvarı ve Fuzuli Caddesini kullandı. Otobüslere binen vatandaşlar Atatürk Caddesi ve çevresine gitmek istemelerine rağmen Fuzuli Caddesi ya da Seyhan Oteli civarında otobüslerden inerek yürümek zorunda kaldı.

GÜRÜLTÜ BEZDİRDİ

Oluşan yoğun trafikte hareket edemeyen sürücüler sık sık korna çaldı. Bulvar etrafında oturan vatandaşlar yaşanan gürültü kirliliği nedeniyle adeta çileden çıktı.  Vatandaşlar, sürücülerin korna ile trafiği açmaya çalışmalarına tepki gösterdi. Hastası yaşlısı, çocuğu olan kişilerin bu görüntüden rahatsızlık duyduğunu belirten vatandaşlar, “Bunun her etkinlik döneminde gerçekleştiğini vurguladı.

MİMAR SİNAN AÇIK HAVA TİYATROSU TERCİH EDİLMELİ

Vatandaşlar, “Adana artık gelişti. İstasyon Meydanı’nda yapılan mitingler, törenler nedeniyle her zaman kentin trafiği bu hale geliyor. Artık bu duruma bir çözüm bulunması gerekli. Bu işler için uygun olan ve doğru düzgün kullanılmayan Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu var. Geniş bir alan tüm kutlamalar ve mitingler ile konserler bu alanda yapılabilir. Artık kentin yetkilileri bu duruma bir çözüm bulsunlar. Bıktık artık” dediler.

PROVA BİTTİ TRAFİK NORMALE DÖNDÜ

Uzun süren provalar devam ederken, işe gidiş saatlerinin ardından trafikte oluşan yoğunluk yavaş yavaş normale başladı. Provaların sona ermesi ile ise trafik tamamen normale  döndü.