ALİ GÜRELİ

ADANA (İLKHABER) - Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan hoşgörünün merkezi medeniyetler kenti Hatay'da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlar, TTB tarafından duyuruldu.

Bakan Işıkhan Midyat’ta Bakan Işıkhan Midyat’ta

Hatay'da 6. ay deprem raporunu tamamlayarak yayımlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) görevlileri, Hatay Tabip Odası ve SES üyesi gönüllülerinin katılımıyla Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hekimlerle sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Yapılan ziyarette yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine fikir alışverişinde bulunan heyet, görüşme sonrasında edinilen bilgileri TTB'ye iletti. TTB ise bu bilgiler ışığında, hekim ve sağlıkçıların 8 maddeden oluşan sorunlarını açıkladı.

TTB, Hatay'daki hekim ve sağlıkçıların sorunlarını duyurdu-1

Sorunlar, şöyle sıralandı:

- Acil müdahale alanında tıbbi cihazlar ve ilaçlar yetersiz.

- Altınözü, Yayladağı, Samandağ gibi ilçelerdeki hastaneler, uygunluk durumunu ve fiziksel koşulları sormaksızın sevk yapıyor. Primer hasta transferi yerine sekonder hasta transferi süreci devam ediyor.

- Hastaların nakil süreçleri, koşullar, bilgi eksikleri ve belirsizlikler nedeniyle uzun sürüyor.

- Acil istenen laboratuvar sonuçları geç çıkıyor.

- Yatış alınmaması nedeniyle hemşireler tam zamanlı çağrılmıyor, fakat hekimlerin poliklinik yapmaları ve esnek mesailerini bitirmeleri isteniyor. 

- Poliklinik için yeterli hekim varken, barınma ve yaşam koşulları uygun olmadığı için dönüşümlü çalışan hekimler, ilçe hastanelerinde görev yapmaya zorlanıyor.

- Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin barınma sorunu sürüyor.

- Yemekler sayıca eksik ve doyuruculuk açısında