NİLGÜN TAZE

Görevde yükselme yazılı sınav sonuçlarına göre yapılacak sözlü sınav takvimi belli oldu Görevde yükselme yazılı sınav sonuçlarına göre yapılacak sözlü sınav takvimi belli oldu

(İLKHABER)- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Güncel Türk İşaret Dili (TİD) Sözlüğü’ne 150 ülkeden 4,5 milyondan fazla erişim sağlandı.

Bakanlık tarafından 2017 yılında kullanıma sunulan sözlük, Türkiye’nin 26 ilinden ve 113 Türk İşaret Dili anadili konuşucusundan elde edilen derlemelere dayanıyor. Video tabanlı olarak sunulan sözlükte, işaretler, anlamları ve örnekleri yer alıyor.

işaret dili

Sözlük, işitme engelli öğrenciler, Türk işaret dilini öğrenmek isteyenler, tercümanlar, özel eğitim öğretmenleri ve araştırmacılar tarafından kullanılıyor.

Sözlükte, en fazla kullanım sıklığına sahip olan 2.000 sözcükten oluşan 11.428 video bulunuyor. Videolarda, işaretlerin transkripsiyonu ve Türkçe çevirisi de yer alıyor. İngilizce çevirisi de olan sözlüğe 2017 yılından bu yana 150 ülkeden 4,5 milyondan fazla erişim sağlandı.