Bayram BULUT

Bekir Sütcü, OSBÜK’te yeniden seçildi Bekir Sütcü, OSBÜK’te yeniden seçildi

ADANA (İLKHABER)-Dünya Türkmenler Birliği tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen "Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni" Sarıçam Belediyesi Yörük Ormanı'nda gerçekleştirildi.

Söğüt’ten Sarıçam'a Gönül Köprüsü 19. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür ve Sanat Şöleni bu yıl büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Şölen şehitler ve Türk büyüklerin anısına saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı şölende ozanların atışmaları ile konser verildi. Mehter takımının da yer aldığı şölende, folklor gösterileri de yapıldı.

Şölende yer alan develer yoğun ilgi gördü. Çocuklar ve katılımcılar develerle hatıra fotoğrafları çektirdi. Büyük bir coşkuyla gerçekleşen şölende Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik "Toy beyi" seçildi. Protokol mensupları Yörük Türkmenlerinin yöresel kıyafetlerini giydi. Burada bir konuşma yapan Çelik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Zor zamanlarda gidin Toroslar'a bakın. Orada bir Yörük evinde duman tütüyorsa, hiçbir şeyden korkmayın, kaygılanmayın." sözünü hatırlattı. Yörük evinin dumanından çok ötesi olarak burada obanın kurulduğunu aktaran Çelik, gururla, şerefle, birlik içinde beraber ve kardeş olduklarını söyledi.

Adana Valisi Süleyman Elban ise, bin yıldan çok daha önce ecdadımız bu toprakları vatan yapabilmek için Orta Asya’dan sürekli seferler düzenlediğini dile getirdi. Bilgiler veren Elban, “Kimi zaman doğudan, kimi zaman güneyden kimi zaman ise Avrupa içlerinden buralara gelmiş ve bu ülkeyi, bu cennet vatanı sonsuz vatan kılmak için çaba göstermiş ve en nihayetinde rahmetli dedemiz Alparslan’la beraber bu güzel yurdu ebediyen Türk yurdu yapmıştır. Türk yurdunda zaman içerisinde farklı uygulamalar, farklı yerleşimler olmuş ve Yüreğir Bey’e Çukurova, Ertuğrul Bey’e de Karacadağ yurtluk olarak verilmiştir. Toyumuzun anlamı olan Ertuğrul Bey’in Söğüt’e gidip orayı yurt tuttuktan sonra tekrar kardeşi Yüreğir Bey’e gelişini bugün hep beraber kutluyoruz. Bu güzel günde, bu güzel toyda Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, gücümüzü artırsın, kardeşliğimizi ebediyen devam ettirsin, bu cennet vatanı sonsuza kadar Türk yurdu kılsın diye temenni ediyorum” dedi.

Bu toyu hazırlamak için çok ciddi çaba gösterdiğini anlatan Vali Elban, “Hakikaten bizlere, sizlere yakışan çok güzel bir toy, güzel bir program hazırladılar. Bu toyun arkasında ciddi emek ve çalışma var. Ben bu toyun oluşmasında emeği geçen başta düzenleme komitesi ve federasyondaki arkadaşlarımız olmak üzere, sponsor olan belediyelerimize, kurumlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şölende Adana Müftüsü Mehmet Taşcı dua etti. Törenin ardından açıklamalarda bulunan Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, şölenlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. Demirdüzen, “Her biri bir bayrak olan Onbinlerin katılımı ile Söğütten Sarıçam’a gönül köprüsü kurup; birlik beraberlik mesajı verdik. 12-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sarıçam Yörük Ormanında gerçekleştirmiş olduğumuz “Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü olan Uluslararası 19. Çukurova Yörük Türkmen Şölenimizi” alnımızın akı ile yaylaların şahinleri kentlerin sessiz çoğunluğu yörük türkmenlerin iş günü olan Cumartesi olması ve seçimlerden bir gün önce olmasına rağmen yoğun bir katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.  Şölenimize maddi ve manevi anlamda tam destek veren saygıdeğer Adana Valimiz Dr. Süleyman Elban beyefendiye,   Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ömer Çelik beyefendiye, ana sponsorumuz Sarıçam Belediye Başkanımız Yörük Türkmen Beyi Sayın Bilal Uludağ beyefendiye, şölenimize maddi manevi destek veren Yüreğir Belediye Başkanımız Yörük Türkmen Beyi Sayın Fatih Mehmet Kocaispir beyefendiye, şölenimize katılarak destek veren Türkmen Beyi Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay beyefendiye ve daha sayamadığım tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Programa Vali Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana Milletvekilleri Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru, Muharrem Varlı, kamu kurum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Devletimizin, vatanımızın bedeli ödenmiştir. Dünyanın en kıymetli coğrafyasını kendimize vatan yaparken karış karış bedelini ödedik." dedi.

AK Parti'nin Adana milletvekili adayı Çelik, Dünya Türkmenler Birliğince Sarıçam Belediyesi Yörük Ormanı'nda bu yıl 19'uncusu düzenlenen "Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni"ne katıldı.

"Toy beyi" seçilen ve kıyafet giyen Çelik, yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Zor zamanlarda gidin Toroslar'a bakın. Orada bir Yörük evinde duman tütüyorsa, hiçbir şeyden korkmayın, kaygılanmayın." sözünü hatırlattı.

Yörük evinin dumanından çok ötesi olarak burada obanın kurulduğunu aktaran Çelik, gururla, şerefle, birlik içinde beraber ve kardeş olduklarını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet'i ilan etmesinden yüzyıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye Yüzyılı"nı ilan ettiğini belirten Çelik, "İşte biz burada toplanarak Türkiye Yüzyılı'nı kucaklıyoruz. İstikbalin yüzyılını selamlıyoruz." diye konuştu.

 u adam."

Dün başlayan ve bugün sona eren şölende, Adana Müftüsü Mehmet Taşcı dua etti.

Ozanların konser verip birbirleriyle atıştığı şölende, mehteran takımı konser verdi, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, Her biri bir bayrak olan Onbinlerin katılımı ile Söğütten Sarıçam’a gönül köprüsü kurup; birlik beraberlik mesajı verdik. 12-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sarıçam Yörük Ormanında gerçekleştirmiş olduğumuz “Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü olan Uluslararası 19. Çukurova Yörük Türkmen Şölenimizi” alnımızın akı ile Yaylaların Şahinleri Kentlerin Sessiz Çoğunluğu Yörük Türkmenlerin iş günü olan Cumartesi olması ve seçimlerden bir gün önce olmasına rağmen yoğun bir katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.  Şölenimize maddi ve manevi anlamda tam destek veren saygıdeğer Adana Valimiz Dr. Süleyman Elban beyefendiye,   Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Sayın Ömer Çelik beyefendiye, ana sponsorumuz Sarıçam Belediye Başkanımız Yörük Türkmen Beyi Sayın Bilal Uludağ beyefendiye, şölenimize maddi manevi destek veren Yüreğir Belediye Başkanımız Yörük Türkmen Beyi Sayın Fatih Mehmet Kocaispir beyefendiye, şölenimize katılarak destek veren Türkmen Beyi Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay beyefendiye ve daha sayamadığım tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz”dedi.