İBRAHİM BAYSAL

TMMOB Adana İKK, 5. Adana Kent Sorunları Sempozyumunun sonuç bildirgesini açıkladı TMMOB Adana İKK, 5. Adana Kent Sorunları Sempozyumunun sonuç bildirgesini açıkladı

ADANA (İLKHABER)- Veteriner hekimler, kamuda ve kliniklerde yaşadıkları hak kayıpları ve çeşitli sorunlar nedeniyle siyasilerden umudunu kesti. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, siyasilere çağrıda bulunarak, "Bizi daha fazla görmezden ve duymazlıktan gelmeye devam ederseniz, kendi gücümüzü ortaya koyarak siyasi bir parti kurarız" dedi.

Köse, daha fazla görmezden gelinmeleri halinde kendi başlarının çaresine kendilerinin bakacağını belirterek, "Geniş halk kitlesiyle muhatap olan bir meslek grubuyuz. Eğer bir parti kursak, kesinlikle barajı geçeriz. Sahip çıkılmazsa öyle yapacağız" dedi.

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, yaptığı açıklamada, veteriner hekimlerin insan ve hayvan hayatının önemli aktörleri olmalarına rağmen son dönemde adeta var olma savaşı verdiklerini söyledi.

Köse, "Adalet ve eşitlik için alanlara inen, her platformda taleplerini dile getirmeyi sürdüren veteriner hekimlerin feryatlarına, nedense kulak tıkanıyor ve yetkililerden çözüm için herhangi bir somut adım atılmıyor" dedi.

Köse, veteriner hekimlerin özlük haklarına kavuşamadığı, sağlıkta şiddet yasası gibi birçok uygulamadan muaf tutulan kamuda ve kliniklerde çalışan veteriner hekimlerin, siyasilerden umudunu kestiğini belirterek, "Apolitik olma anlayışımızın bedelini ödüyoruz şu an. Bizler, veteriner hekimler olarak, köylerde yaşayan insanların evlerine, hayvancılıkla uğraştıkları için yılda en az 10 defa giriyoruz. Bir veteriner hekim, çalıştığı ilçelerde herkesi tanır. Kentlerde ise evcil hayvan besleme konusunda ciddi bir artış var. Her hayvan sahibinin bir veteriner hekimi mutlaka bulunuyor. Dolayısıyla, en geniş halk kitlesiyle muhatap olan bir meslek grubuyuz. Eğer bir parti kursak, kesinlikle barajı geçeriz" dedi.

Köse, siyasilerin veteriner hekimlerden daha fazla destek vermesi gerektiğini belirterek, "Siyasetin ve politikanın içerisinde zayıf kalmış bir meslek örgütüyüz. Vatan ve millet için, Türkiye'de ki hayvancılığın iyi yerlere ulaşması için koşturmaktan siyasete zaman ayırmadık. Bildiğim kadarıyla, TBMM'de 600 milletvekili içerisinde, sadece bir tane veteriner hekim yer alıyor. TBMM'de yeterince temsil edilemeyince, haliyle sesimizi duyurmak da çok zor oluyor" diye konuştu.