ESKADE Eğitime Sosyal Katkı Derneği, Pozantı’nın bir dağ köy okuluna yardımda bulundu.

Selma Ataş- Mehmet Emin Akçay

ADANA (İLKHABER)-ESKADE Eğitime Sosyal Katkı Derneği, Pozantı’nın bir dağ köy okuluna yardımda bulundu.

 Tarsus ve Adana’nın Feke, Saimbeyli, Yüreğir, Seyhan ilçelerinde merkezden uzak köy okullarına kütüphane donanımı, matematik eğitimi gibi katkı sağlayan ESKADE Eğitime Sosyal Katkı Derneği’nin bu kez ki durağı Pozantı’ya ait bir dağ köyü okulu oldu.  Pozantı’nın Aşçıbekirli Köyü’ne giden dernek üyeleri burada kendi imkanlarıyla el emeği göz nuru dökerek yünlerden ördükleri atkı ve bereleri çocuklara dağıttı. Eğitim odaklı hizmet veren dernek, öğrenmeye hevesli çocuklara kitap yardımı yaptı. Ayrıca dernek üyeleri köpek ve kedi bakan bir vatandaşa da mama götürdü.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan ESKADE Derneği Başkanı Şaziment Demirkıran, kendi imkanlarıyla ve üyelerin desteği ile tüm ihtiyacı olanlara ayrımcılık yapmadan ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Sosyal imkanlardan yoksun ve öğrenmeye hevesli toplumların öncelikleri olduğunu dile getiren Demirkıran, sadece öğrencilere burs vermekle kalmıyor, farklı yerlerden gelen destekleri değerlendirdiklerini aktardı.

 Pozantı’ya gelme amaçlarından bahseden Demirkıran, “Bu bağlamda, yirmi yıldır tek başına yaptığı çalışmaları son beş yıldır Türkiye genelinde yaygınlaştırarak ‘İyilik Örüyorum’ adı altında platform haline dönüştüren Ferda Yertut  ve Adana Temsilcisi Esin Hanımın kendi imkanlarıyla veya bağışlarla gelen yünlerle ördükleri bere ve atkıları Aşçıbekirli Köyü çocuklarımıza vermek için Pozantı’ya geldik” dedi.

 Araçla ulaşamadıkları Aşçıbekirli Köyü çocukları için yetkililer ile Belemedik’te buluştuklarını belirten Demirkıran, “Eğitim odaklı hizmet veren derneğimiz öğrenmeye hevesli çocuklara kitap yardımı yaparken, üşümesinler diye İyilik Örüyorum Platformu’nun el emeği göz nuru çalışmalarını bursiyerlerimiz ve üyelerimizle birlikte dağıtma zevkini yaşadık” diye konuştu.

Öncelikle okuyan ihtiyaç sahibi gençlere burs verebilmemizi sağlayan dernek üyelerimize,  Aşçıbekirli Köyü çocukları için destek veren Ferda Yertut ve Esin Hanıma, Fotodost ekibi adına Yeliz Hanıma, derneğimiz gönüllü üyelerine ve başta lojistik destek olmak üzere katkı koyan Adana Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.

Tarihçi Dr. Oğuz Kalafat dernek üyelerini karşılayarak bilgilendirdiğini ve aynı zamanda dernek üyeleri için mini bir gezi düzenlediklerine dikkat çeken Demirkıran, Oğuz Kalafat Hocamız ile dolaştığımız yerleri bizlere şöyle anlattı;

Gümüşdamla kabri başında anıldı Gümüşdamla kabri başında anıldı

 “Toros Tünelleri Almanlar'la birlikte 1892 yılında yapımı başlanan 1909 yılında yapımı biten güney kuzey hatlarını birbirine bağlayan Toros Dağları’nın içinden geçen çok uzun hatların olduğu sonunda da birisi Pozantı diğeri Varda Köprüsü arası olan demir yolu. Almanlar bu tren yolunu döşemek ve tünelleri açmak için buraya yerleşmişler. Bu gördüğünüz taş evler Toros Tünelleri denilen bu bölge toplanma alanı olarak kullanılmış. Balkan savaşlarından sonra bu alan kapatılıyor, KuttulAmare Savaşında esir aldığımız 13.500 İngiliz ve dört bin civarı Fransız esir buraya getiriliyor, bu esirlere kamp yeri oluyor.  Birinci Dünya Savaşı’nda gizli anlaşmalarla paylaşım yapıldı. Irak Bölgesini İngilizler, Suriye Fransızlar paylaştılar. Kut-ülAmere’yi almak için harekat başlattılar. Halil Paşa komutasındaki askerlerimiz zafer kazanır ve çok fazla asker esir alınır. Kurtuluş Savaşı’nda da Fransızlar'a Mondros ateşkes anlaşmasıyla Toros Tünelleri Çiftehan, Ulukışla mevkiine kadar teslim ediliyor. Burada Türk müfrezelerine çok kötü davranıyorlar. 6 Türk Kuva-i Milliyetçimizi bağlayarak açlık ve susuzluktan öldürüyorlar.  Tabiat harikası bir yer. Çok değerli bir kültür mirası olması yanında en iyi motosiklet ve yürüyüş rotalardan da biri. Burada ceylanlar, geyikler, dağ keçileri gibi birçok yaban hayvanının karşınıza çıkması çok yüksek. Adana valiliği burayı canlandırmak istiyor çalışmalarını o yönde yapıyor. Demir yoluyla birlikte su yolu ve uçurumlarla birlikte çok özel bir alan, bir çok tarihi diziye de plato görevi görüyor.”

42 kişilik dernek gönüllüsü, getirdikleri muhtelif hediyelerini köy insanlarına dağıtıp o bölgede yaşayan hayvanlara da yem takviyesi yaptıktan sonra Belemedik’te piknik yaparak etkinlik gününü tamamladılar.