banner6

Kentin güzelliğine güzellik katıyorlar

Adana’nın güzelliğine güzellik katan güvercinler insanların güzel vakitler geçirmelerini sağlarken, bir yandan da insanlara ekmek kapısı oluyor.

Kentin güzelliğine güzellik katıyorlar

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın güzelliğine güzellik katan güvercinler insanların güzel vakitler geçirmelerini sağlarken, bir yandan da insanlara ekmek kapısı oluyor.

Son yıllarda dışarıda yaşayan sahipsiz güvercinlerin sayısı artmaya başladı. Parklarda, cami önlerinde, yol kenarlarında bu güvercinleri görmek mümkün. Bu güvercinlerin beslenmesi içinde yem yemeleri gerekiyor. Bu durumu fark eden emekli ve bazı engelli vatandaşlar, kuşların bulundukları alanlarda kuşlara verilmek üzere buğday ve darı satışları yapmaya başladı. 

GİRİŞİMCİLİK

Vatandaşların bu girişimcilikleri hem güvercinlerin karınlarının doymasını sağladı, hem de evlerine ekmek parası götürme konusunda ciddi bir rol üstlendi. 1 liraya satılan bir kutu yemlerden satın alan vatandaşlar kendi elleriyle güvercinleri besleme imkanı buldu. Birbirinden renkli görüntülerin oluştuğu güvercinlerin bulunduğu alanları sizler için görüntüledik.

KÜÇÜK ÇOCUKLARI GETİRİYORLAR

Güvercinlerin bulunduğu parklardan bir tanesi olan Atatürk Parkı içerisinde binlerce güvercin bulunuyor. Ağaçların üzerinde, park çevresindeki binaların tepelerinde yuvalanan güvercinler, adeta bir görsel şölen oluşturuyor.  Aileler özellikle küçük çocuklarını güvercinlerin bulunduğu alana getiriyor. Burada 1 TL’ye satın aldıkları yemleri güvercinlere atan aileler yanlarına gelen güvercinleri çocuklarına sevdiriyor. Küçük çocuklar güvercinler ile oynamanın tadını burada çıkartıyor. 

ADETA TEŞEKKÜR EDİYORLAR

Güvercinler kendilerine yem veren insanlara o kadar yakın davranıyor ki, hatta bazılarının ellerinin içerisinde bulunan yemleri yemek için kişilerin yanlarına kadar geliyor. İnsanların avuçlarının içerisinden yem yiyen güvercinler, sempatik hareketler sergileyerek adeta kendilerine yem verenlere teşekkürlerini sunuyor. Kimi güvercinler, kendilerine yem veren vatandaşların omuzlarına bile konabiliyor. 

HAYVAN SEVGİSİ

Çocuklarına hayvan sevgisini aşılamak isteyen vatandaşlarda yaşları küçük çocuklarıyla birlikte bu alana gelerek güvercinlere yer verdikleri görülüyor. Aileler çocuklarının hem kuşlarla burada oynadıklarını ve eğlendiklerini, hem de kuşların karınlarını doyurduklarını belirtiyor. Çocuklarına hayvan sevgisini aşılamanın önemli bir yolunun bu tür güvercinlerin yanına getirerek onlara yem verdirmek olduğunu belirten aileler, bunu sık sık gerçekleştirdiklerini anlatıyor.

SOKAK HAYVANLARI

Aileler sadece güvercinler değil, sokak köpekleri ve kedilerinin yanlarına da çocuklarını götürdüklerini ifa ederek, “Çocuklarımız sokak hayvanlarını da sevmeliler. Biz bunu istiyoruz. Köpeklerin yanına götürüyoruz, uzaktan kuşları olduğu gibi köpekleri de seviyorlar. Hayvan sevgisini burada çocuklarımıza aşılayabiliyoruz. Zaten çocuklarımız hem onlarla oynayarak stres atıyorlar hem de onlara verdiğimiz yemler sayesinde kuşların ve köpeklerinde karınları doyuyor. Üstelik burada yem satan bir arkadaşımızda buradan evine ekmek götürebiliyor. Fırsat buldukça sık sık geliyoruz.” dediler.

BİRÇOK YERDE VARLAR

Güvercinler sadece Atatürk Parkı içerisinde bulunmuyor. 5 Ocak Meydanı, Ulu Cami Önü ve daha birçok alanda evsiz güvercinler yer alıyor. Vatandaşlar bu alanlara gelerek hem güvercinlere yem veriyor, hem de stres atıyor. Ulu Cami önünde güvercinlerin hem su içmeleri, hem de yazın sıcakta yıkanmaları amacıyla su dolu leğenler katılıyor. 

YEM SATAN VATANDAŞLAR

Güvercinlerin bulunduğu alanda yem satan vatandaşlar ise, yıllardan beri bu alanda yem sattıklarını ve evlerine ekmek parası götürdüklerini belirtiyor. Kuşlara verilmek üzere yem attıklarını,  insanların olmadığı günlerde kuşlara kendilerinin yem vererek karınlarını doyurduklarını belirten yem satıcıları, “Gerçekten güvencinler çok güzel hayvanlar. İnsanlar onlara yem vermek için bu raya geliyor ve çocuklarını getiriyor. Bizlerde ekmek paramızı böyle kazanıyoruz.” ifadelerini kullandılar.

EKMEKLER VERİYORLAR

Atatürk Parkı içerisinde bulunan binlerce güvercin park içerisinde uçarak görsel şölen yaşatıyor. Binlerce kuşun bir arada havalanmasını gören vatandaşlar hatıra fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmiyor. Ailelerde kuşlarla birlikte çocuklarının fotoğraflarını çekiyor. Kimileri ise, evlerinde ya da iş yerlerinde biriktirdikleri bayat ekmekleri parka getirip ıslatarak, güvercinlere veriyor.  .

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42