TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Oğulları askerlik yapan Romanyalı kadın, kimlik istiyor

Osmaniye'de yaşayan ve Gazi İkanç’la 28 yıldır evli olan Romanyalı 3 çocuk annesi Ramona Visan, Türk kimliği almak istiyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 10:55
Kaynak: Haber Merkezi
ilkhaber-gazetesi.com
Oğulları askerlik yapan Romanyalı kadın, kimlik istiyor

Nilgün TAZE

ADANA (İLKHABER) - Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Azaplı köyünde yaşayan ve Gazi İkanç ile 28 yıldır evli olan 3 çocuk annesi Ramona Visan, Türkiye Cumhuriyeti kimliği almak istediğini söyledi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de Ramona Visan'ın yaşadığını sorunu TBMM'ye taşıdı.

Romanyalı Ramona Visan, 1995 yılında Türk vatandaşı Gazi İkanç’la Türkiye’de Türk gelenek ve göreneklerine göre evlenerek yaşamını Kadirli'nin Azaplı köyünde sürdürmeye başladı. Türkiye'de oturum izni verilen ancak babasının ölümüne rağmen Romanya’ya gidemeyen, 3 çocuk annesi Ramona Visan, yıllardır Türkiye Cumhuriyeti kimliği özlemiyle yaşadığını söyledi.

Ramona Visan, 2 oğlunun askerlik yaptığını belirterek, “Ankara’daki Romanya Konsolosluğu dahil Türkiye’deki tüm mercilere başvurmama rağmen mağduriyetim giderilmedi. Romanyalı değil Suriyeli olsam kimlik kartım adresime özel kurye ile gelirdi." dedi.

Şevkin

Adana Milletvekili Şevkin sorunu TBMM'ye taşıdı

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de Ramona Visan'ın yaşadığını sorunu TBMM'ye taşıyarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

Ramona Visan'ın Bayram (26), Ufuk (24) ve Melisa (18) adlarında 3 çocuğunu olduğunu ifade eden Şevkin, "2 oğlu da Türkiye’de askerliğini yapan Ramona Visan’ın ve ailesinin bu mağduriyeti giderilmeli. Türk kimliği olmadığı için memleketine ziyarete gidemeyen, resmi olarak herhangi bir işlem yapamayan, hastaneye dahi gidemeyen, herhangi bir işte çalışamayan, evinin geçimine katkıda bulunmak için sadece tarlalarda çalışabilme fırsatı bulan Ramona Visan’a uygulanan bu çifte standart derhal son bulmalı” dedi.

Şevkin, meclise sunduğu soru önergesinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yanıt beklediği sorular şöyle:

- 1995 yılında Gazi İnanç’la evlenen Ramona Visan’ın o tarihten bu yana hangi resmi kurumlara başvuru yapmıştır? Başvuruda bulunduğu resmi kurumların yanıtları nelerdir?

- İçişleri Bakanlığı, Ramona Visan – Gazi İkanç çiftçinin bu mağduriyetinden haberdar mıdır?

- İki oğlunu askere gönderen Ramona Visan’a neden Türk kimliği verilmemektedir?

- Türkiye’de 2015-2023 tarihleri arasında Türk kimliği verilen yabancı insanlar, uyruklarına göre kaç kişidir?

- Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye gelen bir çok kişiye Türk kimliği verildiği bilinmektedir. Peki; 28 yıldır bir Türk’le evli olan ve 3 çocuğu bulunan, 2 erkek oğlu askerliğini yapan Ramona Visan’a uygulanan bu çifte standardın nedeni nedir?

- İnsan Hak ve Özgürlükleri kısıtlanan Ramona Visan’ın bu mağduriyetinin giderilmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.