NİLGÜN TAZE

ADANA (İLKHABER) - Ceyhan Belediyesi, ilçeye kazandırdığı Yaşar Kemal Kadın ve Gençlik Yaşam Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Osmaniye Milletvekili Dr. Asu Kaya, Osmaniye Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar, Önceki Dönem Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, muhtarlar ve Ceyhan halkının yoğun katılımı oldu.

ceyhan yaşar kemal yaşam merkezi (7)

Açılış töreni, Ceyhan Belediyesi Halkoyunları Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Ardından konuşan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Yaşar Kemal Kadın ve Gençlik Yaşam Merkezi’nin, şehrin merkezinde, kültürün, bilginin ve dayanışmanın kalbinde, yeni bir umut ve cesaret merkezi olduğunu söyledi.

Başkan Erdem, “Merkezimiz; içerisinde yer alan kütüphane, ders çalışma alanları, kafe, oturma alanları ve kadınlar için özel bir kermes alanının yanı sıra engelli aracı şarj istasyonu ile toplumumuzun farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde tasarlandı. Anadolu halkının zulme karşı başkaldırısının destanı olan Çukurova’nın İnce Memedi Yaşar Kemal’in hemşehrileri olarak ünlü yazarın adını taşıyan merkezi Ceyhan’a kazandırmanın mutluluğunu paylaşıyorum. Ceyhan’da kültür-sanatın ve sanatçının, edebiyatın, yazının ve yazarların öneminden hareketle, genç nesillerimizin bakış açısında olumlu değişimler yaşanması için ekip arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çünkü daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Ceyhan hedefimiz var” dedi.

Adana’da bir haftada 149 ruhsatsız silah ele geçirildi Adana’da bir haftada 149 ruhsatsız silah ele geçirildi

ceyhan yaşar kemal yaşam merkezi (4)

Yaşar Kemal’in yoksulluğa inat, dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırdığını dile getiren Başkan Erdem, şu bilgileri verdi:

“Yaşar Kemal’in adını verdiğimiz Gençlik ve Kadın Yaşam Merkezi, inanıyorum ki; güzel Ceyhanımızda farklı bir atmosfer oluşturacak. Adına yakışan, Ceyhan’a değer katan, kentimizin kültür, sanat yaşamında bir dönüm noktası oluşturup genç nesillerin bakış açısında olumlu değişimler yaşanmasına olanak sağlayacak değerli bir eser olarak hizmet verecek. Merkez içerisinde yer alacak kütüphane, ders çalışma alanları, kafe, oturma alanları ve kadınlarımız için özel bir kermes alanıyla, toplumumuzun farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde tasarlandı. Kadınlar kendi ürettiği ürünlerini sergileyip satacağı alan yer alacak ve onların ekonomik özgürlüklerine kazanmalarına yardımcı olacağız. Merkezimizdeki tüm hizmetlerden engelli vatandaşlarımız da hiçbir engelle karşılaşmadan yararlanabilecek. Akülü tekerlekli sandalye kullanan bireyler için engelli aracı şarj istasyonu da merkezimizde yer alacak. Merkez kapsamında Ceyhanlı değerli ailelerimizin dinlenme yeri ve belediyemiz bünyesinde çalıştırılacak, istihdam sağlayacak ayrı bir işletmemiz de olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, vatanımızı en çok sevmenin kanıtı olarak görevimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Biz, bu yoldan dönmeyeceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Dr. Müzeyyen Şevkin, Dr. Asu Kaya ve Suzan Şahin de Yaşar Kemal’in Çukurova toprakları için önemini dile getirip Ceyhan’a çok amaçlı bir tesis kazandıran Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’i tebrik etti.

ceyhan yaşar kemal yaşam merkezi (9)

Açılışın ardından sanatçı Sevcan Orhan, vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı.