TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sıcaklar ve boğulma vakaları

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 15:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 15:08

Yaz mevsimiyle birlikte boğulma vakaları da yaşanmaya başladı. Şöyle geçmiş yıllara baktığımızda rakamlar işin ciddiyetini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Dünyada her yıl ortalama 372 bin, ülkemizde ise bine yakın boğulma vakası oluyor. Örneğin geçtiğimiz 2023 yılında Karadeniz Bölgesi’nde 300’den fazla boğulma meydana gelmiş. Bunların yüzde 70’i 30 yaş altı.

Özellikle yaz aylarında meydana gelen suda boğulma vakaları genellikle kıyı kesimlerde yani denize sınırı olan kentlerimizde sonrasında göl-gölet, baraj olan yerlerde oluyor. Yaz sıcaklarından bunalıp serinlemek isteyen, yüzme bilmeyen ve yüzme bildiği halde tehlikeli yerlerde suya girenler maalesef bu tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

Sıcakların en çok etkili olduğu ilimiz Adana'da da son günlerde boğulma vakalarını gördük. Medyada haberleri geldi. Burada en büyük sıkıntı yüzme bilmemek.. Sonrasında yüksek akıntılı yerlere suya girmek geliyor. Bunu durgun sulara girmek, dikkatsizlik şeklinde takip ediyor.

Aslında her yaz döneminde belediyeler, spor il müdürlükleri, özel havuzlar vs. Kursları var. Belediyeler ve spor il müdürlükleri ücretsiz kursun yanında yine ücretsiz havuzları hizmete açıyor. Ancak halen genellikle kent merkezinden geçen sulama kanallarına çocuklar girmeye devam ediyor.

Yine aynı şekilde baraj göletinde suya girenler var. Yüzme bilmeyip denize gidenler var. Belki ailelerinin de haberi yoktur. O bakımdan ebeveynler bu konuda çok dikkatli olmalı, çocuklarını uyarmalı ve takip etmeli..

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili.. İç bölgelerde göllerimiz, barajlarımız, nehirlerimiz, derelerimiz var. Sıcak bir iklimimizin de olması yaz dönemlerinde kıyı bölgelerimize yoğun bir gidişin olduğunu gösteriyor.

O nedenle öncelikle herkesin yüzmeyi öğrenmesi çok önemli.. Ancak yüzme bilmenin yanında tehlikeli bölgelerde suya girmemek lazım.. Denizde dalgalı yerlerde, çeken yerlerde, derin havuzlarda, durgun sularda, kayalıklarda yüzme bilen de, bilmeyen de girmemeli..

Evet! Yaz dönemi ile birlikte kavurucu sıcaklar başladı. Yaz tatilini deniz kenarlarında düşünenler, öncelikle yüzmeyi öğrenmeli.. Kent merkezlerinde kanaletlere girilmemeli.. Durgun sularda, akıntısı yüksek yerlerde suya girmemeli..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.