TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cenaze mezara koyulmadan ona Kur’an okumak caiz mi?

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2024 17:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 17:12

     Vefat eden kimse yıkanmadan olduğu mekânda kendisine Kuran okumak mekruh görülmüştür. Ancak ölünün olduğu mekândan başka bir mekânda kendisine Kur’an okunmasında dini bir mahzur yoktur. Aynı şekilde yıkanıp defin için hazırlanmış kişiye Kur’an okumada bir sakınca yoktur.

 Mazereti bulunmadan namazı terk eden dinden çıkar mı?
       Namaz ibadeti inançtan sonra sorumlu olduğumuz ilk ibadet ahiret gününde de hesabını vereceğimiz ilk ibadettir. Dolayısıyla hiçbir mazereti olmadığı halde namazı terk eden kimse büyük bir günah işlemiş olur. Ama büyük günah işledi diye kafir olmaz ve İslam’dan çıkmaz. Çünkü ehl-i sünnet inancına göre iman, kalben onaylama ve kabullenmedir, bu ortadan kalkmadıkça insan kâfir olmaz; yani dinden çıkmaz.

            Namaz kılmada inanç meselesi olmadığından ibadet olduğundan onu kılmamak Müslüman’ı kafir yapmaz. Ama Müslüman bir kimse her zaman ve her şartta namazını kılmalıdır. Asla ama asla ihmal etmemelidir.

 Ölü için yas tutmak caiz midir?

Ölen bir dost ya da akraba için yas tutmak, üzülmek, hüzünlenmek dinen caizdir. Hatta kişinin acısını açığa vurup ağlaması ve gözyaşı dökmesi de caizdir. Nitekim Hz. Peygamber de oğlu İbrahim ölünce ağlamış, yine can çekişmekte olan kızının oğlu kendisine arz edilince, gözlerinden yaşlar boşanmıştır. Sebebi sorulunca da “Bu Allah’ın rahmetidir, onu kullarının kalplerine koymuştur. Allah ancak merhametli olan kullarına merhamet eder.” Buyurmuştur. (Buhari, “Cenaiz” 43.)

           Ölünün arkasından ağlamak ve yas tutmak caiz olmakla beraber Allah’ın takdirine karşı çıkmak ve cahiliye döneminde olduğu gibi yaka-paça yırtarak ağlamak, isyan içeren sözler sarf etmek caiz değildir.

 Müslüman kimse Müslüman olmayan kimsenin kanını alabilir mi?

      Tedavi için yapılan kan naklinde, kan verenin Müslüman veya gayr-ı Müslim oluşunun bir farkı yoktur. Müslüman’dan kan alınabileceği gibi, Müslüman olmayandan kimseden de kan alınabilir.

     Aynı şekilde kan veren kimse Müslüman’a kan verebildiği gibi Müslüman olmayan kimseye de kan verebilir. Bunun da dini anlamda hiçbir sakıncası yoktur.

 Günün Ayeti

İnsanlara kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, davarlar, ekinler kabilinden aşırı sevgiyle bağlanılan şeyler çok süslü gösterilmiştir. Halbuki bunlar dünya hayatının geçici faydalarını sağlayan şeylerdir. Oysa varılacak yerin (ebedî hayatın) bütün güzellikleri Allah indindedir.

Al-i İmran, 2/15.

Günün Hadisi

“Kim alacağının vâdesi geldikten sonra tehir ederse, tehir ettiği müddetçe, her geçen gün (alacağı mal kadar) sadaka yazılır.”

İbn-i Mâce, “Sadakât”, 14.

 Günün Sözü

İki şeyi asla unutma: Allah'ı ve ölümü.

Lokman Hekim

Günün Duası

Allah’ım hiçbir insanın ahını, hakkını ve bedduasını almadan ruhumuzu teslim etmeyi nasip eyle.

Bunları biliyor muyuz?

Sünnetullah Nedir?

Tabiatta canlı cansız bütün varlıkların nasıl hareket edeceklerini belirleyen Allah'ın emirleri, O'nun koyduğu değişmez düzen ve kurallara denir.

Günün Nüktesi

Size askerin yemeğinden mi yoksa komutanın yemeğinden mi getirelim?

Hz. Ömer Şam’da sınır nöbeti tutan askerleri denetlemeye gittiğinde askerlerin komutanı, sahabeden Ebu Ubeyde b. Cerrah’ın çadırında istirahat etti.

Vakit öğle vakti idi. “Size askerin yemeğinden mi yoksa komutanın yemeğinden mi getirelim? diye sordular.

Hz. Ömer “Her ikisinden de getirin!” dedi.

Önce askerin yemeğinden getirdiler. Yemekte et, et suyu ve tirit vardı.

Hz. Ömer: “Bu askerin yemeği! öyle mi? dedi. Evet dediler. “Bir de komutanın yemeğini getirin bakalım!” dedi.

Komutanın yemeğini de getirdiler. Yemekte birkaç parça kuru ekmek ve biraz süt vardı.

Bunu gören Hz. Ömer hüngür hüngür ağladı ve dedi ki: “ Seni bu ümmetin emini diye adlandıran ne doğru bir şey yapmış!” Dünya hepimizi değiştirdi de bir tek seni değiştiremedi Ey Ebu Ubeyde!”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.