TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TARİHTE NAMRUN (ÇAMLIYAYLA)

Yazının Giriş Tarihi: 01.07.2024 14:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 14:12

Namrun (Çamlıyayla), Torosların Akdenize bakan güney yamacında yer almaktadır. Tarsus’a 60, Mersin’e 100, Adana’ya 120 km uzaklıkta. Yollar iyi. Bir bölümü yapım halinde. Merkez Çarşı, Sebil, Çayır Ekinliği, Atdağı kesimlerinden oluşmakta. Adından da belli ormanlıktır.

Kalacak oteller, pansiyonlar vardır. Yaylacıların çoğunun evi bulunmaktadır. Akdeniz bitkileri yetişmektedir. İklim, yazın serin, kışın kar yağışlıdır. Yazlık için çok uygun. Beş altı ay kalınabilir. Kışın, yaklaşık Nüfus 20 bin, yazın yüz bine ulaşır. Alış veriş keseye uygundur.

Namrun Kalesi, Sinap Kalesi, Papazın Bahçesi, Ergene, Zevzek Tepesi (…) gezilebilir. Konut için bir dönümlük arsaya ruhsat verilmektedir. Satışa hazır evler bulunmaktadır. Daha geniş bilgi Belediye yetkililerinden alınabilir.

Namrun’un tarihi geçmişine bakalım:

Nerse Lampratisi veya Lambron’lu Nerses Tarsus-Çukurova- Ermeni Baş Piskoposu Lambron 1553-Tarsus 1198 Nerse IV’ün yeğeni, Asiller ailesindendi. 1176’da Tarsus Baş Piskoposu oldu. 1179’da Ulusal Klah Sinoduna katıldı. 1196 Tarsus Konsilinde Ortdoks Kilisesiyle birleşmeyi öğütledi. Başarı sağlayamayınca Roma Kilisesi’yle birleşmeye karar verdi. Bu birleşme 1198’de Roma Kilisesi öncülüğünde toplanan 12 Ermeni Piskoposunun Roma tarafından ileri sürülen şartları kabul etmesiyle gerçekleşti.

Nerses aynı yıl öldü.

Nerses Namrun (Çamlıyayla) Kilisesi’nde doğdu. Ortaçağın en güçlü yazarlarındandır.

Namrun (Çamlıyayla) Kalesi Klikya’da en ünlü kalelerindendir. Tarsus Prensi Abelgharib, 1170’de Namrun’u, kendi gibi Büyük Ermenistan’dan gelen arkadaşı Oşin’e verdi. Oşin’in torunları, burada ayrı bir prenslik kurarak uzun zaman Sis’teki (Kozan) Ropen Kral sülalesiyle düşman yaşadılar.

I.Hetum zamanında Namrun Prensiyle Sis-Ermeni Hükümeti birleşti. Sent Nerses (Nersis) 12. yy.’da Namrun Kalesi’nde dünyaya gelmiş olup, buna daha sonra Lambronatki adı verildi, sonradan Tarsus Arşüdükü olmuştu, Sent Nersis ‘in din üzerine yazılmış pek çok yapıtı vardır. Ermenilerce pek saygı değerdir. Paris Kütüphanesi’nde Sent Nersis’in el yazması bir kitabı bulunmaktadır.

Tarsus’taki Sait Pol Kilisesi, bugün cami’dir, Eski Cami adıyla anılır. Bu kilisesinin Minaresi 15. yy’da Müslümanların fethinde yapılmıştır. Kapılarının birinin üstünde Kral Oşin adı vardır.

Bu Kilise Oşin tarafından 14. yy başlarında yapılmıştır. Sağ kapının üstünde bulunan Ermenice yazıtta “Burası Allah’ın kapısı olup, doğrular içindir ve semavi meskendir. Günahları affeden Allah, Ermenilerin Kralı Oşin’i muhafaza et”sin denilmektedir… Cami, Makam mevkiinde bulunmaktadır. Tarihsel bir yapı olarak turistlerce ziyaret edilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.