TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sıcaklar çarpmasın

Yazının Giriş Tarihi: 13.07.2023 17:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.07.2023 17:33

Bu yıl yaz mevsimi önceki yıllara göre daha sıcak olacak gibi.. Son yıllarda yaşanan iklim değişikliğine bağlı yaşanan rekor hava sıcaklıkları dünyamızı her geçen yıl daha fazla etkiliyor. Ve hatta bilim adamları bu durumun insanlara etkisinin düşünüldüğünden fazla olduğunu söylüyor.

Ayrıca küresel deniz yüzeyi sıcaklıklarının da Mayıs, Haziran ve Temmuzda rekor seviyeye ulaştığını ve bunun daha da artacağına dikkat çekiyor. Yani iş ciddi ve her geçen yıl risk daha da artacak. Son yıllarda küresel iklim değişikliğine dikkat çekildiği halde pek de bir şey yapıldığını görmüyoruz.

İşin güzel tarafı yenilenebilir enerjiye yönelme var ancak hâlâ yeterli değil ve fosil yakıtların kullanımı çok fazla.. O bakımdan alternatif enerji kaynaklarına yönelimin yüksek olması gerekiyor.

Evet! Sıcaklar her geçen gün daha yüksek seyrediyor ve bu havalar, beraberinde bazı sağlık sorunlarını da getirmekte.. Özellikle çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler, kronik hastalar çok dikkat etmeli..  Mümkün olduğunca sabah 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı..

Zaten daha yüksek sıcaklıkların geleceği belirtiliyor. Uzmanlar, Afrika üzerinden gelen çöl sıcaklıklarının hafta sonu pik seviyelere ulaşacağını ve atmosferde artan sera gazları nedeniyle gelecek yıllarda hava sıcaklıklarının daha da artacağı uyarısında bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl için en sıcak yıl denilirken, şimdi de bu yıl için dünyanın en sıcak yıllarından biri olduğu söyleniyor. Yani her geçen yıl, bir öncekinden daha sıcak olacak.. Son günlerde meydana gelen orman yangınlarını da görüyoruz.

Sıcak hava dalgaları ile birlikte ormanlardaki nem miktarı düşünce çok kuru hale gelen ağaçlar daha hızlı yanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Yani bu durumda yangın çıkma ihtimali çok yüksek.. O nedenle dikkatli olmak gerekir.

Evet! Asrın sıcakları ile karşı karşıyayız. O nedenle daha dikkatli olmalıyız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.