TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aksoy: Ne üretici mağdur olsun ne erken açan çiçekler zarar görsün

Yeniden Refah Partisi Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aksoy, Feke Tapan Lavanta Festivali'nin yapılacağı tarihe ve bozuk yollar konusuna dikkat çekti. Lavanta Festivali için yolların genişletilmesi ve asfaltlanması talep ediliyor. Festivalin düzenleme zamanı ve altyapı eksiklikleri üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
Aksoy: Ne üretici mağdur olsun ne erken açan çiçekler zarar görsün

Yeniden Refah Partisi Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aksoy, Feke Tapan Lavanta Festivali’nin yapılacağı tarihe ve bozuk yollar konusuna dikkat çekti.

Adana festivaller kenti olma yolunda emin adımlarla devam ediyor. Düzenlenen onlarca festivalin arasında Feke Tapan Lavanta Festivali de bulunuyor. Bu festival lavanta bahçelerinde gerçekleşiyor. Festivale katılanlar mis gibi lavanta kokusunu ciğerlerine çekerek, lavanta tarlalarını dolaşma imkanı buluyor. Geleneksel hale getirilen Feke Tapan Lavanta Festivali’nin daha iyi konuklarını ağırlayabilmesi için Yeniden Refah Partisi Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aksoy, festival alanının yapıldığı yerdeki eksikleri ve festivalin yapılış tarihi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BOZUK YOLLAR YAPILMALI

Festivalin yapıldığı alanda yolların bozuk olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Çok fazla insanımız geliyor. Ancak Tapan Lavanta Festivali'nin yapıldığı ana yollarla ilgili sıkıntılarımız var. Hem ziyaretçilerin, hem Lavanta üreticilerinin hem de oralarda ikamet eden yurttaşlarımızın sarp kayalarının üstündeki yollardan geçerken tedirgin olduklarını biliyoruz. Ve bize tepkilerini yansıtıyorlar. Büyükşehir Belediyemizden bu yolun genişletilmesini çok istiyoruz” dedi.

Aksoy Ne üretici mağdur olsun ne erken açan çiçekler zarar görsün 2

BÜYÜK İNSAN KİTLESİ KULLANIYOR

Yöre insanının da, lavanta üreticilerinin de taleplerinin yolların yapılması ve genişletilmesi yönünde olduğunu işaret eden Aksoy, “Bir başka husus ki aradaki mesafeyi de söyleyeyim. Akkaya, Fekiye, Akkaya-Tapan arası yolu 9 kilometre. Bunun 1 kilometresi kayalık, 9 kilometresi toprak yol. En azından bu yolun genişletme ve asfalt çalışmalarının yapılması lazım. O kadar büyük bir insan kitlesinin kullandığı, sirkülasyonun yoğun olduğu bir yörede böyle bir çalışma insanımızı mutlu edecektir” diye konuştu.

DÜZENLEME YAPILMALI

Festivalin yapılış zamanı konusunda da bir düzenleme yapılması gerektiğini işaret eden Aksoy, “Festivalin zamanının iyi belirlenmesini istiyoruz. Bir defa o yörenin buğdayları, ekinleri biçilip tarladan kalktıktan sonra Lavanta Festivali yapılır ise, insanların o boş tarlaları otopark olarak kullanabileceklerini değerlendiriyoruz. Yoksa çok ciddi bir sıkışma meydana geliyor. Birincisi bu Lavanta üreticilerinin talebi. İkincisi etkinliğin bir güne değil de birkaç güne dağılarak Lavanta üreticilerinin mali durumunun biraz daha iyileştirileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.  

ORTAK DÜZENLENİYOR

Feke Belediyesi ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte festivali düzenlediklerini işaret eden Aksoy, “Bunu Feke ile Büyükşehir Belediyemiz birlikte düzenliyor. Çünkü Lavanta fidelerini Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar üreticilerimize dağıtıyor. Daha önce olduğu gibi biz burada Büyükşehir Belediye'mizi dışlamak istemiyoruz. Biz beraberiz. Büyükşehir'imizle Feke Belediyesi birlikte kutlarsa bunun çok daha faydalı olacağına inanıyoruz, insani yönden, vicdani yönden” ifadelerini kullandı.

‘BİR TAKIM ALT YAPI EKSİĞİMİZ VAR’

Aksoy, yapılması gereken yol sayısının fazlaca olduğunu kaydederek, “Ayrıca etkinlikle ilgili bir takım altyapı eksiklerimiz mevcut.  Festival alanı ile köyün, Tekerli köyünün arasındaki mesafe çok berbat vaziyette yollar.  En azından biraz genişletilir. Bir de asfaltı dökülürse fazla mesafe değil, bir kilometre gibi bir şey bu. Bu mesafesi az yani. Festival alanı ile köyün arası” dedi.   

Aksoy Ne üretici mağdur olsun ne erken açan çiçekler zarar görsün 3

ÜRETİCİLERİN BEKLENTİLERİ

Üreticilerin Adana Büyükşehir Belediyesi’nden beklentilerinin olduğunu anlatan Aksoy, “Ayrıca büyükşehirimizden üreticilerin şöyle bir beklentisi var. Bütün lavanta üreticilerinin hepsiyle görüştüm tek tek.  Lavanta bahçelerine salıncak, çöp kovası, masa, sandalye, çardak, üstü kapalı bank bunların verilmesini istiyorlar. Önceliğimiz hiç bu malzemesi olmayan bahçeler olsun istiyoruz. Paraşüt eğitimi, paraşüt uçuşları da oluyor bu etkinliğin bir parçası olarak. Oranın yaklaşık bir buçuk kilometre gibi bir alanının asfaltının yapılarak paraşütle atlayan dostlarımızın rahatlıkla araçlarıyla gidip gelmelerini istiyoruz” diye konuştu.  

LAVANTA FESTİVALİNİN NE ZAMAN OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLATTI

Lavanta Festivali’nin Haziran’ın son iki günü, Temmuz’un ilk iki günü yapılması gerektiğinin altını çizen Aksoy sözlerini şöyle tamamladı:

“Haziran'ın son iki günü, Temmuz'un ilk iki günü bu arada olması. Üreticilerimizin çünkü o zaman ekinlerin biçileceğini hesap ediyoruz.  Şöyle bir sıkıntı var. Lavantalar iki çeşit. Bir kısmı biraz erken açıyor. Bir kısmı birkaç gün geç açıyor. Şimdi bir kısmını açılmadan festival düzenlenirse o üretimler mağdur olur. Orta bir yolu bulacağız. Ne erken açan çiçeklerimiz solsun, ne geç açan çiçek ve lavanta bahçelerinin sahipler mağdur olsun istiyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.