TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Artık yer altındaki kaçık sular anında tespit edilecek

ASKİ ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin küresel ısınmanın etkisiyle gerçekleşen su kayıplarının en aza indirecek çevreci projesi kapsamında yapılan işlerin izlenmesi değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi amacı ile SCADA ve Kontrol Merkezi binası törenle hizmete açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2023 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2023 17:10
Kaynak: Haber Merkezi
Artık yer altındaki kaçık sular anında tespit edilecek

Adana Seyhan ve Yüreğir ilçesi D-100 Karayolu altında kalan bölgede Su Kayıplarının Azaltılması Projesi" hata geçirildi. İlkhaber Gazetesi'nden Bayram Bulut ve Ahmet Akdeniz'in haberine göre; Yapay zeka ile artık kentin kaçak suları tespit edilip anında yerinde müdahale yapılacak. Bu sayede kentte yılda 2 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacak.

Küresel iklim değişikliğiyle su sorunu dünya genelinde yaşanan sıkıntılar haline geldi. Özellikle su sorunun büyümemesi için kentlerde kayıp kaçak suların tespit edilip yerinde müdahale edilmesi görevi belediyelere düşüyor. Adana’da su sorunu şimdilik yaşanmazken yılda 2 milyon metre küpe yakın bir oranda içme suyunun kaçak yolla yok olması Adana Büyükşehir Belediyesi Adana Su ve Kanalizasyon İşleri İdarisi’ni harekete geçirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatı ile kaçak sularla ilgili mücadele çalışması başlatıldı. Bu doğrultuda ASKİ ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin küresel ısınmanın etkisiyle gerçekleşen su kayıplarının en aza indirecek çevreci projesi kapsamında yapılan işlerin izlenmesi değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi amacı ile SCADA ve Kontrol Merkezi binası törenle hizmete açıldı.

Artık yer altındaki kaçık sular anında tespit edilecek 2

Yeni hizmet ile ilgili bilgiler veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar küresel ısınmadan kaynaklı yaşanan su kayıplarını önlemek adına hayata geçirdikleri "Adana Seyhan ve Yüreğir ilçesi D-100 Karayolu altında kalan bölgede Su Kayıplarının Azaltılması Projesi" gibi çevreci projeleri uygulama ve izlemek noktasında yeni hizmet binasının önemli olacağını söyledi. Küresel ısınmanın her geçen gün etkisini gösterdiğini dile getiren Karalar, “Bilindiği üzere dünya ülkelerinin ortak sorunu olan küresel ısınma her geçen gün etkilerini daha fazla hissettirmektedir. Hava durumlarının mevsim normalleri dışında seyretmesi, iklim değişikliğinin ne denli önemli boyutlara ulaştığını gözler önüne sermektedir. Özellikle birçok ülkede yaşanan su sıkıntıları gittikçe artmış olup, dolayısıyla da bilim insanlarını alternatif çözümler üretmeye zorlamıştır. Bu nedenle yeni su kaynağı arayışına başlamadan önce, mevcut şebekedeki su kayıplarının azaltılması ile ilgili çalışmalara öncelik verilmesi günümüz dünyasında büyük önem arz etmektedir” dedi.

Karalar, iklim değişikliği ve eksik altyapılar nedeniyle yaşanan su sıkıntılarını gidermek, kesintisiz ve sürdürülebilir su yönetim politikalarını oluşturmak, bunlara bağlı olarak da bir damla suyun kıymetinin bilinmesi ile kayıp ve kaçak suların önlenmesine yönelik çözümler üretmek, su idarelerinin en temel vazifesi olarak karşılarında durduğunu anlattı. İçme suyunun etkin kullanılmasına dikkat çeken Karalar, “Bu amaç ile Büyükşehir Belediyelerine bağlı su idarelerinin denetimi ve yetkisinde bulunan su kaynaklarının korunması ve verimliliğin arttırılması, içme-kullanma suyunun etkin kullanılması ve fiziki ve ticari su kaybının önlenmesi için içme-kullanma suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki su kayıplarının kontrolüne ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacı ile 08.05.2014 tarihinde 28994 sayılı Resmi Gazetede "İçme suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği" yayınlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Artık yer altındaki kaçık sular anında tespit edilecek 3

 1 yılda 2 milyon metreküp su tasarrufu sağladıklarını belirten Karalar, “Bu kapsamda Adana'da başlattığımız projede, "Adana Seyhan ve Yüreğir ilçesi D-100 Karayolu altında kalan bölgede Su Kayıplarının Azaltılması Projesi" kapsamında toplam 40 adet Daraltılmış Ölçüm Alanı oluşturuldu. Hali hazırda 27 adet DMA odamız uzaktan izlenebilmekte ve kontrol edilmektedir. Pilot olarak yapılan ve devreye alınan 12 adet ölçüm bölgesinde yapılan basınç yönetimi ile 1 yılda 2 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı. Bu tasarruf gece su kullanımının en düşük olduğu saatlerde yapılan basınç yönetimi çalışmaları ile elde edildi. Söz konusu iş kapsamında yapılan işlerin izlenmesi değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi amacı ile SCADA ve Kontrol Merkezi binamız tamamlanmış ve işletmeye açılmıştır” şeklinde konuştu.

Toplamda yaklaşık 25 bin abonenin bulunduğu 12 adet daraltılmış ölçüm alanında 1 yıl boyunca yapılan çalışmalar neticesinde alanlara 8.7 milyon metreküp su verilirken, 2 milyon metreküp su şebekede tutularak su tasarrufu sağlanmış olduğunu kaydeden Başkan Karalar, “Proje kapsamında yapılan çalışmalar ile oluşturulan her Daraltılmış Ölçüm Alanı girişlerine Vana odaları yerleştirildi. Bu vana odasındaki ekipmanlar uzaktan yönetilecek şekilde ayarlandı. Bu vana odaları üzerinden bölgelere su verildi. Böylece her alana ne kadar su verildiği bilgileri toplandı. Bu bilgiler ışığında her alanın su tüketim alışkanlıkları ortaya çıkarıldı. Mühendisler tarafından her ölçüm alanının su tüketim alışkanlıklarına göre değişik basınç yönetim stratejileri hazırlandı. Bu stratejilere uygun şekilde operatörler, yine bu proje kapsamında kurulan SCADA (Uzaktan İzleme ve Denetleme) Merkezinden her ölçüm odasını takip ederek uzaktan basınç yönetim stratejilerini uyguladılar. Toplamda yaklaşık 25 bin abonenin bulunduğu 12 adet daraltılmış ölçüm alanında 1 yıl boyunca yapılan çalışmalar neticesinde alanlara 8.7 milyon metreküp su verilirken, 2 milyon metreküp su şebekede tutularak su tasarrufu sağlanmış oldu” diye konuştu.

Karalar, kentin diğer bölgelerinde yapılan çalışmalarında yılsonuna kadar tamamlanacağını işaret etti. Yer altındaki görünmeyen su kayıpları önleneceğini söyleyen Karalar, “Bu sistem ile yönetilen şebekede yerin altında olan ancak bilinmeyen patlakların da hangi alanda ve nerede olduğu anında görülebilmektedir. Böylece yerin altında olan ancak görünmeyen patlaklar ASKI İşletme ekiplerince daha kolay bulunarak onarımları yapılmaktadır. Gece suyun basıncının düşürüldüğü Daraltılmış Ölçüm alanlarında aynı zamanda şebekede oluşan arıza sayıları azaldı. Proje mahal bölgesinde saha çalışmalarında 150 bin abonenin bilgileri kontrol edilerek güncellendi ve standart hale getirildi.

Şu an mevcut proje 40 daraltılmış ölçüm alanını ön görmektedir. Diğer bölgelerde yapılan çalışmalarda yılsonuna kadar tamamlanacaktır. 40 adet daraltılmış Ölçüm alanı yönetimi tam olarak devreye girdiğinde yılda 7 milyon metreküp sadece bu bölgede su tasarrufu sağlanabilecektir. Bu da günde yaklaşık 20 bin m3 suyun kazanılarak artan ihtiyaca cevap verilmesi anlamına gelmektedir” dedi. 

Konuşmaların ardından Uzaktan İzleme ve Denetleme Merkezi'nin açışı yapıldı. Açılışta basın mensuplarına SCADA ve Kontrol Merkezi’nin çalışma sistemi yerinde gösterildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.