TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Çağkan İnan: İçmimarlık, kentlerin kimliği ve ruh halidir

Çukurova Belediye Meclis Üyesi Çağkan İnan, Dünya İçmimarlık Haftası'nda yaptığı konuşmada, içmimarlığın önemini ve şehirlerin gelişimi için ne kadar gerekli olduğunu vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 11:54
Kaynak: NİLGÜN TAZE
CHP'li Çağkan İnan: İçmimarlık, kentlerin kimliği ve ruh halidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Meclis Üyesi, İçmimar Çağkan İnan, Dünya İçmimarlık Haftası dolayısıyla yaptığı konuşmada, içmimarlığın kentlerin kimliği ve güvenliği için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. İnan, içmimarlık bilincinin gelişmesi ve meslek haklarının korunması için çağrıda bulundu.

"İÇMİMARLIK SADECE ESTETİK DEĞİL"

İnan, jeoloji, jeofizik, inşaat ve mimarlık gibi disiplinlerin sağlıklı yapıların oluşması için önemli olduğunu ancak içmimarlık disiplininin de son derece önem taşıyan bir meslek grubu haline geldiğini söyledi. Özellikle deprem gibi doğal afetlerde ve kentlerin gelişiminde içmimarlığın rolü hayati önem taşıdığını kaydeden İnan, "İç mimari artık daha yaşanabilir ve estetik yapılar için anahtardır" dedi.

"İÇMİMARLIK YAŞAM BİÇİMİ VE İHTİYAÇTIR"

İnsanların iç mekanların tasarımı ve işlevselliği konusunda bilinçlenmesi gerektiğini savunan İnan, bu konuda meslek haklarının korunmasının ve içmimarlık bilincinin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirtti. İnan, "Ülkemizdeki içmimarlık bilincinin gelişmesi kentlerin birer kimlik kazanması açısından bakıldığında büyük önem taşımaktadır. Meslek haklarımızın kazanılmasıyla birlikte insanlarımızın içmimarlığın lüks değil bir yaşam biçimi, bir ihtiyaç olduğunun bilinciyle hareket etmesi gerekiyor" diye konuştu.

CHP'li Çağkan İnan İçmimarlık, kentlerin kimliği ve ruh halidir 2

PİLOT CADDE UYGULAMASI

İnan, Çukurova'da pilot cadde uygulaması ile içmimarlığın önemini gösterebilecek bir çalışmaya imza atılabileceğini de söyledi. Bu uygulama ile içmimarların kentlerin estetiğine ve işlevselliğine nasıl katkıda bulunabileceklerini göstermek mümkün olacak.

İçmimarlar Odası Adana Şube Başkanlığı'nı 2 dönem başarıyla yürüten Çağkan İnan, içmimarlık faaliyetinin bireysel sonuç doğuran mesleki hizmetlerden olmayıp kamu güvenliği ile de yakından ilgili bir görev olduğunu kaydetti. İnan, içmimarların mühendislik disiplinleri arasında ana damar olduğunu ve yapı güvenliği, yaşam alanları ve kent estetiği için vazgeçilmez unsurlar olduğunu vurguladı.

CHP'li Çağkan İnan İçmimarlık, kentlerin kimliği ve ruh halidir 3

YEREL VE MERKEZİ YÖNETİMLERLE İŞBİRLİĞİ

İnan, yerel ve merkezi yönetimlerin içmimarlarla işbirliği yapmasının doğru kentsel ve bölgesel planlama için önemli olduğunu söyledi. İçmimarların sokak iyileştirmeleri, dış cephe görselleri ve kent estetiği gibi konularda da dünya çapında çalışmalara imza attığını hatırlatan İnan, bu konuda yapılacak çalışmalara içmimarlar olarak tam destek vereceklerini belirtti.

Kaynak: NİLGÜN TAZE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.